Федір ШПИГ: «Щоби «зрушити» любителів, потрібен професійний підхід»
Судіть самі: у нас в країні активно керують грою і Федерація футболу України (ФФУ), і Професійна футбольна ліга (ПФЛ), і, як виявилося, нещодавно створена Асоціація любительського футболу (АЛФ). От би ще результатів мати більше і більш вагомих! Скільки ж може київське «Динамо» віддуватися за всіх і вся? Втім, саме про ці та багато інших проблем розвитку українського футболу йшлося на прес-конференції, організованій АЛФ. Кореспондент «Дня» попросив відповісти на ряд запитань її президента — відомого фінансиста, котрий очолює банк «Аваль» Федора ШПИГА.
— Федоре Івановичу, чи не станеться так, що новоспечена асоціація та ваша активна участь у ній просто перетворяться на певну данину моді? Адже не секрет, що багато хто з українських бізнесменів зайнявся добродійністю насамперед з метою підвищення політичних та інших дивідендів?
— Куди вже мені їх далі підвищувати? Я депутат Верховної Ради, банк «Аваль» має репутацію надійного партнера і досить міцного підприємства, що, звичайно, позначається на добробуті його службовців. Сказати, що футболом почав займатися через нудьгу, також не можна: роботи в мене вистачає з головою. Не буде гріха, якщо скажу: до цієї думки мене підштовхнув мій молодший син Сашко — воротар дворової команди. Пригадав, як ще десяток років тому велику популярність мали змагання на призи клубу «Шкіряний м’яч». От і промайнула думка, чому б не відродити цю чудову традицію.
— Але ж ви на цьому не зупинилися?
— Так, так завжди буває, коли починаєш справу. Потім з’явилося бажання зрушити пласт і дорослого любительського футболу. Пам’ятаєте, свого часу, знову ж таки, розігрувалася першість України серед колективів фізкультури. Щоби зрушити цю брилу з місця, вже любительський підхід не проходив, от і утворили асоціацію. Звісно ж, фінансова сторона повністю лягла на плечі «Аваля» — і придбання форми, і організація змагань, але, повірте, результати перевищили всі очікування. Тільки минулого року в чемпіонаті та розіграші Кубка України взяли участь команди майже з усіх областей. А скільки вболівальників приходило на ті ж сільські стадіони, щоби підтримати своїх, і не порахуєш. Я сьогодні в бізнес-клубі «Банкір» вже веду переговори з деякими своїми колегами, які також не байдужі до цієї гри. Гадаю, за їхньої допомоги ми «розкрутимо» масовий футбол. Адже давайте не будемо забувати, що саме з нього вийшло багато відомих гравців — той же Василь Рац, Олег Блохін або ще раніше — Олег Макаров, Андрій Біба.
— Що в найближчих планах асоціації?
— Провести фінал «Шкiряного м’яча», який має відбутися 15—20 серпня у Івано-Франківську. Крім того, плануємо провести масові змагання в День футболу. І останнє. Вирішили залучити до гри й жінок.
— Не буде, як у Козьми Пруткова «обійняти неосяжне»?
— Чому ж, цілком реальні плани. Тим паче, що у аматорів з’явився додатковий стимул. Ми вже отримали запрошення від ФІФА на участь у любительському чемпіонатi Європи 1999 року. Як там вийде ще не знаю, але готуватися будемо обов’язково.
— Ну, якщо вже вийшли на такий рівень, то залишається тільки побажати успіху в серйозному випробуванні, яке, проте, чекає й на нашу професійну збірну. Можливо, аматори ще останнім й фору дадуть!
— Жартуєте?..