«Галерея на колесах»
Наївні картини Андрія Ліпатова: оригінальний арт-об’єкт з’явився у Кропивницькому
Картини відомого художника Андрія Ліпатова (1960—2010 рр.) відтепер у Кропивницькому показують на... колесах. Два десятки робіт майстра наївного живопису про місто використали працівники комунального підприємства «Електротранс» для оформлення старенького тролейбуса, який був підданий капітальному ремонту. Зношену електромашину виробництва «Южмашу» (ЮМЗ Т2) переварювали й фарбували заново власними силами. До речі, на підприємстві вже мають ексклюзивний тролейбус із фотографіями старого Єлисаветграда (одна з попередніх назв Кропивницького), однак машину повернуть підприємству, яке до недавнього часу орендувало тролейбусний парк громади.
— Ми вирішили зробити своє, теж про наше місто, використовуючи лише картини Андрія Ліпатова. Вийшла така собі «галерея на колесах», — розповідає директор КП «Електротранс»Олександр ЛУЦЕНКО.
Наївні картини Андрія Ліпатова, який пішов з життя сім років тому, прикрашають ЮМЗ Т2 зовні. Усього — 18 робіт, на яких можна впізнати вулиці Кропивницького. Роботи художника — яскраві, життєрадісні і живі. Тролейбус-галерею планують і надалі давати в оренду для містян у свята, а також можна використовувати для екскурсій по місту.
— Ми всі спільно працювали над концепцією оформлення. Я вчилась на мистецькому факультеті, але не знала, хто такий Андрій Ліпатов. Тому довелось почитати, передивитись його роботи. Зрештою разом підібрали картини, додали український орнамент. Якщо на першому тролейбусі картина Ліпатова була взята за основу, то на цій машині ми зробили головний акцент на його творчості, — показує оновлений тролейбус дизайнер Віолетта ОРЄХОВА, яка працює на підприємстві менеджером з реклами.
Життя Андрія Ліпатова обірвалося на 49-му році, у розквіті таланту, це сталося 13 січня 2010-го... Незважаючи на те, що Ліпатов був художником-самоучкою, його роботи вважають сміливими й оригінальними. Він використовував теплі фарби, зображав героїв комічними і містичними, використовуючи у них впізнавані сучасні й легендарні образи. Оптимістичні роботи художника нині зберігаються в приватних колекціях США, Великобританії, Німеччини, Франції, Італії, Японії, Аргентині, Словаччині, в музеях та галереях України та Росії. Виставки А.Ліпатова проводили у Кропивницькому і після його смерті. До останнього художники не сприймали його як професійного майстра, хоча Андрій Ліпатов покинув роботу на місцевому заводі й заробляв лише продаючи свої картини і вивчаючи мистецтво самостійно. На виставці до 50-річчя від дня його народження один із виступаючих назве художника «Першоапостолом художників краєзнавчого стилю».
— Зовсім не дивно, що за популяризацію робіт Андрія Ліпатова взявся саме тролейбусний парк. Художник мав серію робіт міських маршрутів, створених за трамвайним маршрутом. Він працював із краєзнавцями, дізнавався, які в місті існували трамвайні маршрути, з’ясовував, скільки і де було зупинок на цих маршрутах. Він зображував місто крізь вікна трамваїв, із громадських зупинок. Андрій Ліпатов сам не був наївною людиною, хоч і працював у стилі наїву, однак міг відібрати окремі моменти й узагальнити їх, створивши детальну композицію в картині. Окрім цього, він звертався до українських мотивів, вивчав легенди і перекази. Закохався у наше місто, хоча сам родом з Коломни (Московська обл., РФ). Це людина, яка показала, як ми можемо бачити і любити місто, в якому живемо», — згадує про художника завідувач відділу мистецтв ОУНБ ім. Д. Чижевського Світлана УШАКОВА.
Донині картини Андрія Ліпатова використовували у подарункових проектах, як-то створення комплекту листівок чи виготовлення картин із кераміки та натурального дерева. Тролейбус із комічними зображеннями з історії сучасного Кропивницького у виконанні Ліпатова з’явиться вперше.