«Гальшка-2006»
Iдеал української краси щороку визначають в Острозькій академіїСвоєрідний підхід до конкурсу краси сформувався у Національному університеті «Острозька академія». Щороку в рамках святкування річниці університету серед його студенток організовується конкурс Гальшки Острозької. Цікаво, що кожна з претенденток (а їх було п’ятеро, по одній від кожного факультету) має бути не просто високоморальною, духовно багатою, талановитою красунею, перш за все вона повинна відчути в собі дух княжни Гальшки Острозької, досконало ознайомитися з історією її долі, аби потім, на сцені, інтерпретувати образ цієї жінки, своє бачення її вчинків та помислів. Така велика увага студентів Острозької академії до цієї історичної постаті невипадкова: свого часу доля княжни тісно переплелась із долею першого вищого навчального закладу Східної Європи — Острозької академії. Ім’я цієї жінки освячене ореолом загадковості, а доля оповита легендами, багато з яких стали просто улюбленими фабулами багатьох поетів та письменників, серед яких — і творчість студентів Академії.
Один із пунктів заповіту Гальшки Острозької, де вона жертвує шість тисяч коп лічби литовської (на сьогодні це близько 200 000 гривень) на розвиток Острозької академії, став доленосним сюжетом у її біографії, котрий зробив її фундаторкою першого вищого навчального закладу Східної Європи.
Сьогодні на конкурсі Гальшки в Острозькій академії чи не найвідповідальнішим етапом для конкурсанток є написання заповіту, в якому студентки розігрують цілі театральні постановки, намагаючись донести образ стражденної княгині в останні дні її життя. «Гальшка — надзвичайно сильна особистість, напевне, мало хто з нинішніх дівчат зміг би пережити те, що пережила вона...», — говорить про княжну переможниця конкурсу «Гальшка-2006», студентка другого курсу факультету романо-германських мов Ольга Климчук. Для максимального наближення до образу Гальшки Оля довго знайомилася з історією життя княжни, з морально-етичними правилами поведінки молодих дівчат того часу. Найбільше здивувало переможницю те, що юні представниці прекрасної половини людства XVI століття були позбавлені права вибору в своєму житті. Ольга намагалась втілити дещо інші якості у свою інтерпретацію образу: «Гальшка 2006» — дівчина вольова ісильна, вміє з гідністю сприймати життєві негоди і в кожному випробовуванні долі вбачає можливість загартувати характер. «Таким і має бути адекватний нашому століттю образ княжни, — погоджується один із глядачів, студент другого курсу спеціальності «політологія» Дегліс Володимир. — Гальшка — Ольга Климчук — зуміла майстерно поєднати жіночність, ніжність жінки XVI століття і якусь небачену індивідуальність та твердість характеру. Все еволюціонує, так і образ Гальшки має розвиватись — лише динамічні образи цікаві та вічні...» Розкриття образу було б неповним без неабияких хореографічних та вокальних здібностей переможниці. «Фактично спів та танець — це два невід’ємні аспекти всього життя Ольги Климчук», — як зізнається сама конкурсантка, адже дівчина змалечку займалась вдосконаленням цих талантів, а сьогодні є членом студентського хору та керівником гуртка спортивного бального танцю. «Саме танець допоміг мені висловити те, до чого я довго не могла підібрати слів...», — схвильована Оля пояснює секрет своїх постановок.
Цьогорічне свято, приурочене до 430-річчя з дня заснування Острозької академії, за словами голови журі, першого заступника Острозького міського голови Олександра Корнійчука, «стало не просто святом краси, але й святом таланту та інтелекту». А як інакше? Хіба не таку красу — духовну та натхненну — мав на увазі великий класик, коли пророкував їй місію порятунку світу.