Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Газована вода — отрута?

02 вересня, 00:00
ЦУКОР У РІДКОМУ ВИГЛЯДІ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ФІГУРИ ТА ЗДОРОВ’Я БІЛЬШЕ, НІЖ БУДЬ-ЯКІ ІНШІ КАЛОРІЙНІ ПРОДУКТИ / ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Солодкі безалкогольні напої, які, як стверджують виробники, можна пити без будь-яких обмежень, насправді не такі вже й нешкідливі. Цукор у рідкому вигляді небезпечний для фігури та здоров’я більше, ніж будь-які інші калорійні продукти.

Провідні експерти в області правильного харчування під керівництвом лікаря Маттіаса Шульце провели одне з наймасштабніших досліджень здоров’я жінок. У рамках програми Nurses Health Study, здійснюваної спільно Гарвардським університетом та кількома великими клініками, обстежили понад 90 тис. американок. Результати опублікували вчора в Journal of the American Medical Association.

У 1991 році, коли розпочався проект, для нього відібрали абсолютно здорових жінок. У регулярних опитуваннях вони детально описували свій спосіб життя — звичну дієту, куріння та фізичну активність. А через вісім років серед них було зафіксовано 741 випадок захворювання на діабет другого типу (його викликає не дефіцит інсуліну, а неправильне харчування).

Виявилося, що в цьому винні безалкогольні напої — «кола» та їй подібні газовані води, підсолоджені соки, лимонад тощо. За інших однакових умов представниці прекрасної статі, які п’ють їх щодня, захворюють на діабет у півтора-два рази частіше (залежно від вигляду напою), ніж ті, хто вживає їх раз на місяць.

«Приблизно наполовину підвищений ризик появи діабету викликаний надмірною вагою, — говорить доктор Джо-Анн Менсон, співавтор статті. — Але друга половина зумовлена тим, що цукор (який міститься в напоях) дуже швидко всмоктується в кров».

А що стосується ожиріння, тут з’ясувалася цікава деталь. Усі учасниці дослідження в середньому набрали кілька кілограмів. Якщо місячна доза газованої води залишалася постійною, то жінки за вісім років набирали в середньому трохи більше 3 кг, а ті, хто збільшував споживання напоїв, поважчали на 4—5 кілограмів, повідомляє «Ранок. ру».

Але харчова промисловість, зрозуміло, відмахнулася від учених. Віце-президент Асоціації виробників напоїв Річард Адамсон назвав статтю підбурюванням і сказав: «На мою думку, ці висновки не мають наукової цінності. Вони не пов’язують ризик із якимсь певним компонентом напоїв». Адамсон вважає, що люди повинні самі стежити за тим, скільки калорій вони поглинають.

Із другою частиною висловлювання промисловця лікар Менсон погодилася. Солодкі безалкогольні напої — не єдині продукти, які можуть викликати ожиріння та діабет, але їхній вплив істотний. «Сидячий спосіб життя, харчування у фаст- фудах, великі порції, висококалорійна дієта — це дуже важливі чинники, проте підсолоджені напої роблять свій незалежний внесок».

Так само думає і професор Бостонського університету Кароліна Аповіан, автор редакційного коментаря до статті: «Недивно, що калорійна газована вода викликає ожиріння, але все-таки ці висновки дуже важливі. Я вважаю, що споживачі безалкогольних напоїв повинні звернути на них серйозну увагу».

Але горезвісні споживачі, швидше за все, проігнорують неспокій лікарів. Американців постійно попереджають про небезпеку ожиріння, але вони чомусь його не бояться. Найнебезпечнішими хворобами жителі США, згідно з опитуваннями, вважають рак, СНІД і хворобу Альцгеймера, хоча кілька кілограмів зайвої ваги носить на собі понад половина населення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати