Перейти до основного вмісту

Гран-прі Росії з Формули-1: бойкот?

Експерт: «Тиск світової спортивної спільноти — дієвий політичний засіб протидії агресору»
06 травня, 16:36
ФОТО РЕЙТЕР

Через воєнну агресію Росії щодо України, запланований на 12 жовтня цього року в Сочі етап Гран-прі чемпіонату світу з перегонів у Формулі-1 може не відбутися. Про це повідомляє спеціалізований російський сайт www.f-1.ru з посиланням на голову комітету в закордонних справах британського парламенту Річарда Оттевея, який назвав «дико нереальною» перспективу проведення перегонів у Росії. «Якщо буде запроваджено нові санкції з боку Європи і США, то ймовірно, проведення перегонів виявиться неможливим, зокрема через обмеження руху грошових коштів», — цитує Оттевея www.f-1.ru.

Нагадаємо, на жовтень у Сочі заплановано проведення першого в історії Формули-1 Гран-прі Росії. Спеціально для цього було побудовано трасу для заїздів болідів Формули-1 у Сочі протяжністю 5848 км.

— Бойкот Гран-прі Росії в Сочі обговорюється поки що лише в уболівальницьких та політичних колах, тобто без офіційних коментарів з боку команд-учасниць. Звичайно, Формула-1 тягнутиме до останнього. Організація етапу в Росії, так само як і організація зимових Ігор-2014, — справа престижу політичного режиму. І напевно, за престиж режим непогано заплатив, — зауважив у коментарі «Дню» головний редактор телеканала XSPORT, спортивний коментатор Олександр МАЩЕНКО. — Тому скасовувати Гран-прі невигідно для самого Берні Екклстоуна (англійський бізнесмен, президент FOM (Formula One Management.  — Авт.). Але бос Формули перебуває між двох вогнів, оскільки міжнародний тиск на Росію посилюється з кожним днем, і багато міжнародних компаній, які є спонсорами чемпіонату, з політичних, етичних чи корпоративних міркувань налаштовані проти Росії. Зараз складно сказати, чи реалістичним є скасування Сочинського Гран-прі. Зі спортивного погляду втрата буде невелика — така сама, як скасування чи зупинення перегонів через погодні, скажімо, умови. А от між грошима Росії та підтримкою цивілізованого світу Берні доведеться обирати. Все залежатиме від того, чи зміниться ситуація і чи зможе Захід зупинити Росію до осені. У будь-якому разі, скасувати Гран-прі в Сочі не пізно навіть за сім чи десять днів до старту.

Як зазначає експерт, бойкот Гран-прі Росії, так само як і інші види «спортивного» тиску, є «дієвим політичним засобом проти агресора». «У нинішній політичній ситуації, яка так нагадує події другої половини 1930-х років, цей тиск украй потрібен — хоч як прикро про це говорити, — продовжує експерт. — Спорт зазвичай був і мусить бути поза політикою. Але це про «чистий» спорт. А якщо спортивні події проводять не заради вболівальників і вдосконалення інфраструктури, а заради зміцнення політичного статусу режиму, то такий спорт уже сам стає частиною політики».

Крім анонсування ймовірності зриву перегонів Формули-1 у Росії, в спортивному середовищі активно обговорюють можливість позбавити РФ права проводити Чемпіонат світу з футболу 2018 року.

«Нагадуємо, що літні Олімпійські ігри 1940 року мав приймати Токіо. Та Олімпіада, як і попередня, 1936 року в Берліні, повинна була стати ідеологічним тріумфом. Цього разу, японської нації. 1938 року, ще до офіційного початку Другої світової війни, Ігри скасували. Щоправда, тоді це зробили самі японці: в липні 1937-го вони напали на Китай, і вже було не до підготовки, — розповідає Олександр МАЩЕНКО. — Не хотілося б проводити такі страшні аналогії, але зараз у ролі Ігор 1940 року виступає Чемпіонат світу-2018 із футболу. Тут та ж сама історія, що і з Формулою: недарма FIFA надала право на проведення двох мундіалів двом дуже грошовитим господарям, Росії і Катару. У світових спортивних фінансах — криза, а тут самі приходять і за все платять. Спортивного бойкоту Росії поки не спостерігається: наприклад, про перенесення з Казані чемпіонату світу з водних видів спорту 2015 року ніхто і слова не каже, а Міжнародна федерація легкої атлетики, найпотужніша олімпійська федерація, кілька тижнів тому віддала тій же Казані молодіжний чемпіонат. Тому в підсумку поки що розмови про перенесення Чемпіонату світу-2018 із Росії виглядають як безневинні дипломатичні балачки — принаймні, до закінчення цьогорічного мундіалю, бразильського, вони такими й залишаться. Хіба що ситуація загостриться, і Росію поставлять у такі умови, коли платити за спортивний престиж буде нічим. Ось тоді спортивні організації почнуть ворушитися».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати