Iспанія стане нам ближчою
Музичним гідом виступить Аліса Смаричевська і К<sup>о</sup>29 квітня в Національній філармонії України пройде концерт «Іспанська музика: від класики до фламенко». Автором цього творчого проекту є Аліса Смаричевська — відома піаністка, лауреат міжнародного конкурсу, доцент НМАУ. Це буде вечір відкриттів (прозвучать дві прем’єри) і зустрічей із привабливо-пристрасною музикою, виконаною віртуозами. До речі, на фестивалі класичної музики, який нещодавно завершився в Чернігові, «Сіверські музичні вечори» Аліса Смаричевська разом із Маріанною Чуклей (скрипка), Юлією Бєлоусовою (віолончель) та Валерією Туліс (сопрано) із успіхом представили слухачам цілий букет іспанських мелодій. І ось нова програма, але вже в дещо іншому складі виконавців, яку почують кияни.
— У рамках проекту «Іспанська музика: від класики до фламенко» прозвучить програма, присвячена іспанській культурі, аналогів якої в нашій країні ще не було, — розповіла «Дню» Аліса СМАРИЧЕВСЬКА. — Мені дуже відрадно, що фрагменти програми, представлені на «Сіверських музичних вечорах», сподобалися публіці. 29 квітня в Колонній залі ім. Лисенка відбудуться прем’єри творів відомих іспанських композиторів Гаспара Кассадо (Тріо для скрипки, фортепіано та віолончелі) і Хоакіна Турини (тріо «Коло» Circulo). Турина — видатний представник іспанської музичної школи першої половини XX сторіччя, продовжувач традицій Ренасім’єнто. Його творчість пройнята національним духом, він використовує ритмічні та ладові елементи музичного фольклору Андалузії, імітацію прийомів народного музичення. Твори Хоакіна Турини характеризуються майстерним володінням ритмічним письмом, поліладовістю, багатою та оригінальною гармонією, вільною мелодією, стрункістю форми.
Дарунком для публіки стане виступ знаменитого скрипаля Юрія Харенка (США), а також запальний танок, який подарує ансамбль «Фламенко» (керівник Ольга Островерх). Не залишить байдужими слухачів цикл «Тонадільї» Енріке Гранадоса для голосу і фортепіано (вокальну партію виконає Валерія Туліс), а також пісні Музи письменника Івана Тургенєва, зірки оперної сцени XIX сторіччя Поліни Віардо. Ця іспанка була дуже талановитою жінкою, писала музику (її пісні «Ай-люлі» та «Дівчата Кадікса» прозвучать у нашому концерті), викладала вокал. Можливо, не всі знають, що Віардо послугувала прообразом головної героїні роману «Консуело» Жорж Санд. Упевнена, що не залишить байдужою публіку «Хабанера» та «Сегеділья» Енріке Фернандес-Арбоса для тріо (партію віолончелі виконає Юлія Бєлоусова).
Мені захотілося скласти програму так, щоб слухачі познайомилися з тими творами, які мало або зовсім у нас не знають. Шкода, що сьогодні іспанська музика рідко звучить в Україні, а оскільки наша країна рухається до Європи, то мені хочеться, щоб слухачі більше дізналися про іскрометне мистецтво Іспанії. На нашому вечорі танці андалузьких циганів виконає ансамбль «Фламенко», а ми з колегами Юрієм Харенком (скрипка), Юлією Бєлоусовою (віолончель) і Валерією Туліс (сопрано) представимо класичні шедеври іспанських композиторів. Я вдячна Юрієві Харенку, що підтримав наш проект. Він колишній член квартету Леонтовича (1983—2000 рр.), заслужений артист України. 2001 року Харенко виконав світову прем’єру Третього скрипкового концерту, написаного для нього Мирославом Скориком. Нині Юрій Харенко викладає в консерваторії Гартфорда в Коннектикуті. Цей музикант з 1991 р. мешкає в Америці. Бере участь у таких престижних фестивалях, як «В основному Моцарт», Ньюпорт, штат Техас, музика, гори, а також Московська осінь, Київ, Вікторія (Канада) та Сан-Паулу (Бразилія).
Якщо ми говоримо про іспанську музику, то найчастіше сприймаємо її у виконанні гітари та кастаньєт, а на цьому вечорі пристрасні мелодії переважно прозвучать в інтерпретації класичних інструментів — скрипки, фортепіано та віолончелі, але, як пообіцяла Аліса Смаричевська: «Кастаньєти в нас будуть, а гітара наявна в ансамблі «Фламенко». Глядачі побачать справжнє фламенко! Нагадаю, flamenco — традиційний музично-танцювальний стиль, що походить із Андалусії (Іспанія); це злиття музичного супроводу (токе), співу (канті) і танцю (байле). Стиль представлено кількома десятками різновидів (понад 50). Танці й пісні фламенко, як правило, супроводжуються гітарою та перкусією: ритмічним биттям у долоні (пальмас), грою на перкусійному ящику (кахон), інколи — кастаньєтами. Виконавці фламенко називаються «байлаор» (танцюрист) і «кантаор» (співець), «токаор» (гітарист). Фламенко справило великий вплив на багато танцювальних і музичних стилів усього світу. За останні десятиріччя з’явилися змішані різновиди фламенко та інших стилів: фламенко-поп, фламенко-джаз, фламенко-рок, джипсі-румба та інші. Цей концерт можна назвати музичною мандрівкою Іспанією.