Перейти до основного вмісту

Iсторія Латвії в бурштині

У Музеї історії міста Києва представили проект про знаменитий самоцвіт Балтії
09 червня, 15:36

Застібки-фібули, намиста, сережки, ґудзики кольорів меду та сонця немовби світяться у темній залі. Виставка «Бурштин — дорогоцінний камінь Балтійського моря» — це майже 200 експонатів із Національного музею історії Латвії. Деякі камінці датовані ІІІ тисячоліттям до нашої ери (!), є прикраси XVII століття і масивні намиста від сучасних майстрів. Ця виставка є складовою культурної програми головування Латвії у Раді ЄС. В Україні проект підтримали Посольство Латвійської Республіки, Міністерство культури та Київська міська державна адміністрація.

• Головний експонат — аборзький бурштин, підвіска, створена в епоху пізнього неоліту (VI — IV тисячоліття до нашої ери). Невелика прикраса нагадує і вужа, і жінку, і хмаринку — вчені досі ламають голови, що це насправді. Поряд — маленька голова лося, яка теж належить до кам’яної доби. Вражає реалістичність фігурки. Щоправда, це тільки фрагмент— під шиєю є розлом, частина бурштинового лося втрачена. Брила необробленого бурштину з темною скоринкою — це скарб, знайдений біля Риги 1972 року. Скарб важить понад 25 кілограмів, це — найбільша така знахідка самоцвіту у Східній Європі.

• Латвійський бурштин — дарунок моря.

— Наш бурштин не викопують — його виплескує море. Після шторму на узбережжі Балтійського моря люди збирають цю красу, — розповідає куратор виставки, заступник директора з наукової роботи Національного музею історії Латвії Ірина ЗЕЙБАРТЕ. — Цілі покоління майстрів займаються обробкою каменю. Це — народний промисел, який став ужитковим мистецтвом.

• Технологія обробки бурштину за тисячоліття особливо не змінилася, майстри використовують свердла та інструменти для шліфування майже такі, якими працювали їхні пращури.

• З дорогоцінним каменем пов’язано багато традицій. Бурштин здавна символізує сонце, і тисячоліттями з нього робили прикраси й амулети. Люди пишалися власними речами з цього каменю, навіть невеликими брошками, і передавали їх з покоління у покоління. Також у Латвії бурштин часто згадують у народних піснях.

• Старовинні камені представляють за допомогою сучасних технологій. Наприклад, на музейній підлозі зробили інтерактивну мапу Бурштинового шляху — маршруту, за яким ним торгували. Різні країни з’являються на мапі, коли на неї хтось наступає. Якщо на мапі ніхто не стоїть, це — просто зображення моря, чути лагідний плескіт хвиль... Також на виставці можна побачити голограми коштовностей та людей у національних костюмах, оздоблених бурштином. Мартін ПРЕДІТИС, представник компанії, яка робила мультимедійний супровід виставки, розповів: «До цієї виставки готувалися щонайменше півроку. Наша компанія займається аудіовізуальними технологіями, ми самі розробляємо і втілюємо мультимедійні рішення. Практично це — інновація».

• Торік виставку бурштину представляли в Ризі, цього року проект побував у Мінську, тепер — у Києві. Потім колекцію на декілька років приберуть у запасники Національного музею історії Латвії — коштовне каміння має «відпочити» після переїздів і змін клімату. У музеї розраховують, що потім ще повозять виставку світом. «Ми представляємо не тільки свою колекцію, а й свою державу. Хочемо, щоб відвідувачі побачили не лише красиві речі, а й уявили, що представляє цінність для нашого народу», — зазначила Ірина Зейбарте.

Виставка «Бурштин — дорогоцінний камінь Балтійського моря» триватиме в Музеї історії Києва до 30 червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати