«Iз життя торбинок та картинок», або
Що спільного між Україною та Африкою?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080219/430-8-5.jpg)
У галереї «Срібні дзвони» відкрилася оригінальна виставка. Вона називається «Веселий калейдоскоп: із життя торбинок та картинок» і презентує роботи київських майстринь: художниці Вікторії Громової та дизайнера Ольги Гаєнко, які можна побачити до 1 березня. Експонати мають спільну тему — жіночі сумочки, до того ж виконані в українсько-африканському стилі. До речі, придбати вироби з національною вишивкою, бамбуковими вставками та помпонами українські модниці зможуть прямо в галереї. А вибирати їм є з чого, адже асортимент досить широкий — від малесеньких театральних до великих мішкуватих сумок на кожен день.
Ідея організувати виставку, присвячену сумочкам, прийшла до майстринь несподівано. Якось, за чашкою кави, вони пригадали історію виникнення жіночої сумки: до XVIII ст. дами носили свої речі в полах суконь. Лише за ініціативою маркізи де Помпадур у жіночих руках з’явилися маленькі бархатні мішечки — прообрази сучасних сумок. Із того часу жінки з ними не розлучаються. Оскільки модниці хотіли мати оригінальні, неординарні торбинки, форма та матеріали для їхнього виготовлення весь час змінювалися: від прямокутних до циліндричних, від шкіряних до бавовняних... Київські майстрині вирішили провести експеримент і подивитися, що вийде, коли відійти від стандартів. Вони виготовити сумки з тих матеріалів, що були під рукою. А політ фантазії та творчості творить справжні дива. Наприклад, шиючи сумки, Ольга Гаєнко використовувала бісер, черепашки, клаптики тканин, шкіри, поєднуючи у роботі власне українські мотиви із африканською культурою.
— Ще зі шкільних років мене цікавили звичаї та обряди Африки, — розповіла «Дню» О. Гаєнко. — Я просто в захваті від народних африканських танців, музики, від жіночих прикрас, які є такими простими в оформленні, але водночас світлими та радісними. Оскільки етнічні мотиви різних народів перекликаються між собою в багатьох напрямах мистецтва, мені здалося, що африканські мотиви будуть гармонійно виглядати поряд з нашими — суто українськими. Тому на кількох сумочках, презентованих на виставці, простежуються африканські мотиви: зображення жирафів та верблюдів, оздоблення сумок мініатюрними африканськими масками, перлами чи зернами кави — усе це так чи інакше передає атмосферу Чорного континенту. А українські мотиви представлені національною вишивкою та виконанням сумок у гуцульському стилі.
На картинах Вікторії Громової без сумочок теж не обійшлося: жирафи знімають з гілок дерева мініатюрні гаманці, а равлики несуть на собі кошики (художниця називає їх українським варіантом сумок). Як запевняє Вікторія Громова, побачивши роботи Ольги Гаєнко, їй захотілося «оживити» їх на своїх картинах. А ще художниця поставила перед собою завдання — зробити це весело та цікаво. За допомогою фарб райдужних кольорів вона представила дещо нетрадиційні форми сумочок: футляри для скрипок, валізи, солом’яні гніздечка тощо, бо, на думку художниці, торбинками можна назвати все те, що здатне вмістити у собі певні речі. І хоча не всі сумочки з картин Вікторії призначені для повсякденного користування, вони відбивають існуючі тенденції моди та започатковують нові, оригінальні. Щодо моди, то, за прогнозом Ольги Гаєнко, у весняно-літньому сезоні-2008 збережеться мода на великі сумки-мішки, а також з’явиться нова тенденція — носити одночасно дві сумочки, однакові за фактурою та формою, але різні за розміром. Проте найкращий варіант виділитися серед інших модниць — мати сумочку ручної роботи, аналогів якої немає ні в кого.