Кіноактори вирішили захистити свої права
Акторський талант теж треба вміти продаватиЯкщо стара гільдія займалася в основному організацією акторського фестивалю «Стожари», то новостворене Акторське агентство збирається акцентувати свої дії на промоушені українських кіноартистів: створенні повновагого банку даних, юридичному захисті їхніх прав, посередництві між акторами та кінопродюсерами.
Ось що розповідає Богдан Ступка, котрий зіграв у фільмі «Вогнем і мечем» Богдана Хмельницького, про свій досвід спілкування з польськими агентами кіноакторів:
— Я в Польщі вперше користувався послугами агентів. Вони беруть 10% від контракту. І ви знаєте, я вперше настільки почувався людиною! Я з продюсерами не говорив про гроші, тільки з режисером — про мистецтво. А агенти вибивали для мене найбільший гонорар. Мені польський продюсер говорить: «Де ти знайшов таких? Це що — українці?» А я не шукав. Один був поляк, а інший — українець. І вони обслуговували кожний мій крок — будь це спілкування з журналістами чи поїздка до театру. Хтось пише статтю — вони обов'язково її переглянуть. Десь використовується твоє ім'я чи фотографія — вони стежать, щоб дотримувалися мої авторські права.
У нас в Україні актор чи оператор не мають ніяких прав. Ці права мають лише письменник, сценарист, композитор. Готовий фільм крутять у кінотеатрах, по телебаченню. Режисеру, композитору згідно із законом за кожний повтор капають грошики. А акторам — ні. У них немає таких прав. І щоб Акторське агентство України було нормальним, треба, щоб юристи розробили потрібні закони і Агентство лобіювало їхнє прийняття у Верховній Раді».
Як розказала Ніна Ілліна, Акторське агентство має намір відновити проведення фестивалю «Стожари», запланованого на початок осені. А нове тисячоліття актори планують відмітити січневим фестивалем у Карпатах. У нього ще немає назви, але відомий майбутній президент — Іван Гаврилюк.