Книга-криниця, книга-вітряк, книга-вертеп...
Рівненська авторка понад 20-ти артбуків планує вишити твори українських класиків і чотири ЄвангеліяРівнянка Олена Медведєва створює оригінальні книжки — мереживні, різьблені, вишиті, солом’яні, шкіряні, бурштинові. Вони виконані у різних техніках, тож жінка до роботи долучає інших майстрів. Сьогодні у її колекції налічується 20 артбуків. Серед них є книжка-криниця, книжка-вітряк, книжка-вертеп. Кожна існує в єдиному екземплярі. Виставка цих унікальних книжок побувала у різних областях України. Роботи Олени Медведєвої вже є в Мексиці, Франції, Канаді, Італії, Лівані. Сьогодні авторка артбуків працює над реєстрацією власного товарного знаку «Креативна книга». А ще її запрошують влаштувати виставку робіт у Парижі. І майстриня каже, що неодмінно там побуває, тільки згодом.
Усе почалося три роки тому. Син-дев’ятикласник Олени Медведєвої Андрій писав казки. А вона вирішила допомогти в їхньому оформленні. Щоб створити такі артбуки, жінка залучала різних майстрів — різьбярів, тих, хто випалює по дереву, хто робить об’ємні аплікації зі шкіри. Серед них був і чоловік, що займався машинною вишивкою. Ідеї зробити книжку в такій техніці здивувався, пригадує Олена Медведєва, але робота вийшла дуже тонкою.
«Я вже не можу сказати, що це хобі. Це потреба, невід’ємна частина життя, — каже жінка. — Створенню книжок щодня я приділяю чотири-п’ять годин. Із кожною книжкою пов’язана якась історія. Так, книжка, оформлена гербаріями — це робота трьох поколінь. Бо над нею працювали моя мама, донька і я. А в’язана книжка дуже тепла. Її особливо приємно гортати взимку. Якось я презентувала свої роботи в одній зі шкіл. І читала для дітей якраз в’язану книжку. Після цього дівчатка взялися за спиці. Це їх надихнуло. А казку у мереживній книжці написано для моєї доньки. Вона — про двох янголят, які розмірковують, що було б, якби люди мали крила».
Серед найновіших робіт майстрині — вишивані книжки іноземною мовою. Одна з них — це псалми. Релігійні тексти — англійською мовою. Олена Медведєва сама створила цю книжку, коли збиралася в Ліван. Це був подарунок. Річ у тім, що в одному з псалмів йшлося: якщо людина в житті триматиметься Бога, то на схилі років стане схожою на ліванський кедр — матиме таке ж міцне коріння і розлогу крону. Тож тамтешні мешканці, яким презентували таку креативну книгу псалмів, це поцінували.
Ще одну книжку цієї серії жінка вишивала польською. Каже, найскладнішими у виконанні були саме літери. «Це «Ода молодості» Адама Міцкевича, написана 1820 року, — пояснює майстриня. — Книжка — у шкіряній обкладинці. Сторінки виготовлені з термопласту, пофарбованого в золотистий колір. На форзаці — червоно-чорна вишивка. Вона зроблена на машинці, бо сам матеріал твердий. Все інше — ручна робота. Текст вишитий на полотні і пришитий до сторінок. На одній із них — портрет Адама Міцкевича у техніці шовкографії. Ця книжка — також подарунок. Адже збираюся у поїздку до Польщі».
Серед робіт Олени Медведєвої є перший в Україні вишитий «Кобзар», створений за виданням 1840 року. Цей проект подавали на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
У планах авторки артбуків — вишивати книжки українських класиків. Зараз вона працює над творами Івана Франка. Адже наступного року виповниться 160 років від дня його народження та 100 років від дня смерті. Книжку буде оздоблено орнаментом із вишиванки Івана Франка. Ілюстрацій робити не планує. Але обіцяє, що вони будуть в іншій книжці — у «Фарбованому лисі». Крім того, Олена Медведєва хоче вишити чотири Євангелія. А перше представлення влаштувати в Острозі, де працював Іван Федоров і де надрукували знамениту Острозьку Біблію.