Кобзар у світлинах і Шевченківські краєвиди
У новому альбомі Василь Пилип’юк представив свої мандри-кадри, які видано видавництвом «Світло й тінь»Із історії присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка відомо, що лише двічі цієї найвищої державної нагороди в гуманітарній сфері було удостоєно фотомитців. Це — Яків Давидзон, в минулому фотокореспондент газет «Колгоспник України», Фотохроніки РАТАУ, «За радянську Україну» (Шевченківська премія 1977 року за фотокореспонденції, створені в роки війни та в період відбудови країни) та Василь Пилип’юк — фотомайстер, заслужений діяч мистецтв України (Шевченківська премія 1993 року за фотомистецькі альбоми «Живиця», «Львів», «До тебе полинуть»).
Згадувані фотомитці збагатили вітчизняне мистецтво художньої фотографії своїми талановитими роботами, в яких фактично відобразили історію України ХХ — ХХІ століть. Якщо про творчість Якова Давидзона можна говорити в ретроспективі, то про Василя Пилип’юка — в теперішньому часі. Цей фотомитець нещодавно поповнив власний творчий доробок, у якому, до речі, кілька десятків високохудожніх фотоальбомів, новим розкішним виданням — «Шевченківська посвята» у видавничій серії «Постаті», присвятивши його 200-річчю від дня народження Кобзаря. Цей багато ілюстрований фотоальбом складається зі світлин, на яких зображено краєвиди, архітектурні будівлі, атрибути народного побуту, якими милувався Тарас Григорович під час подорожей до України, а також музейні експозиції, присвячені Шевченку. Кожну фотографію супроводжує коротка інформаційна розвідка про час і місце перебування поета на Черкащині, Полтавщині, Чернігівщині, Сумщині, Київщині. Вміщено тут і відомі вірші Кобзаря, створені ним під враженням від побаченого.
Вступні статті до видання написали відомі шевченкознавці Сергій Гальченко та Роман Яців, в яких проаналізували змістову та ілюстративну частину фотоальбому, розкрили цікаві художні знахідки автора.
— Назва видання є, власне, тим ключем, завдячуючи якому читач входитиме у внутрішній простір книжки, де на нього чекатимуть свого роду «інтелектуальні та візуальні пригоди» в масиві загальних відомостей про життя і творчість Тараса Шевченка й тих чинників, через які вироблявся його масштабний мистецький світогляд, — зазначає Яців.
Фотоальбом «Шевченківська посвята» Василя Пилип’юка випущено львівським видавництвом «Світло й тінь» у рамках державної програми «Українська книга».
Фотоілюстрації з альбому «Шевченківська посвята»