Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Купайло — купайтеся на здоров'я...

07 липня, 00:00

Як розповідає керівник громади язичників України пані Галина Лозко, Купайло — за язичницькими віруваннями — бог шлюбу і земних плодів. Купальське дійство складається з багатьох елементів: плетіння вінків, запалювання колеса і спалювання Купайла (солом'яного опудала). Всі ці дії супроводжуються піснями, веселим сміхом молоді, ворожінням на вінках, купанням тощо. Ось тільки одна коротенька пісня, що її співає молодь купальської ночі, водячи хоровод навколо «Купайла» та «Марени»:
Ой, купалочка купалася,
Та на березі сушилася,
Та й тому люди дивувалися.
Ой, не дивуйтесь сему, люди,
Бо я бачила дивнішеє:
Щука-риба красно ткала,
А рак на байрак цівки сучить,
А муха-горюха діжу місить,
Комар пищить, воду носить.

Наспівавшись, дівчата йдуть до річки чи озера, купаються й топлять там у воді «Марену». Потім тут же на березі розкладають вогонь і, побравшись за руки, дівчата і хлопці парами стрибають через нього. Якщо руки не роз'єднаються, значить буде щасливе подружжя.

А під час ворожіння на вінках дівчата співають ось таку пісню:
Заплету віночок,
Заплету шовковий —
На щастя, на долю,
На чорні брови.
Ой пущу віночок
На биструю воду —
На щастя, на долю,
На милого вроду.
Ой поплинь, віночку,
Прудко за водою —
На щастя, на долю,
Милому зі мною.

До речі, попіл з купальського вогнища беруть для посипання подвір'я та городу — для родючості. Волхви (відунки) колись брали його для своїх потреб: лікування хворих, замовляння та чаклування. Християнські священики залякували увесь час людей цими чаклунами, тому, на жаль, до нас дійшло тільки негативне значення цього рідновірського звичаю.
Купальськi гуляння тривають усю ніч, а під ранок дуже корисно й покупатися в озері чи річці. Тож купайтеся собі на здоров'я, на щастя, на довгії літа.
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати