МОЗАЇКА
Горе-кулінари
Більшість британців не можуть ані підсмажити курку, ані зварити яйце, свідчать результати опитування, проведеного великою мережею супермаркетів Somerfield. З 1,5 тисяч людей, які брали участь у дослідженні, 80% зізналися, що не вміють варити яйця, 83% не знають, що потрібно зробити, щоб підсмажити курку, а 9% вважають, що картопля запікається менше 30 хвилин, повідомляє РІА «Новости».
«Багато британців досі почуваються розгубленими, коли йдеться про приготування навіть найпростіших страв. Це буде просто злочином, якщо ми дозволимо зникнути класичним британським стравам через те, що нездатні передати свої вміння наступним поколінням», — сказав представник Somerfield Піт Уільямс.
Сучасні британці настільки звикли до напівфабрикатів, що у них не виникає ані потреби, ані необхідності в повноцінному приготуванні страв. Проведене мережею супермаркетів опитування також виявило, що половина опитаних чоловіків звинувачує у своєму кулінарному неуцтві однобоку освіту та відсутність у школі уроків по приготуванню їжі. Хоча 41% опитаних у віці від 16 до 24 років зізналися, що в дитинстві неодноразово допомагали готувати своїм батькам. Серед людей старших за 65 років з батьками бiля плити в юності стояли лише 28%.
Світло зірок
Виявляється, Всесвіт приблизно в два рази яскравіший, ніж вважалося досі. Половина світла, яку випромінюють зірки, поглинається пилом, повідомляє колектив астрономів під керівництвом Саймона Драйвера в статті, опублікованій у журналі The Astrophysical Journal. Було відомо, що міжзоряний пил — вуглецеві та силікатні частинки розміром близько декількох мікрометрів — поглинає деяку частину електромагнітного випромінювання, однак досі астрономи не знали, яку саме. Для багатьох джерел частка поглинання світла пилом оцінювалася приблизно в десять відсотків, пише lenta.ru.
«Мене приголомшив масштаб цього явища, — повідомив Драйвер порталу Space.com. — Більшість вчених завжди говорили: «Та пил, напевно, незначна проблема». Сам Драйвер значну частину свого професійного життя провів, працюючи зі знімками телескопа «Хаббл», і практично повністю ігнорував пил.
Для уточнення ролі пилу астрономи проаналізували дані 10 тисяч галактик. Галактики можуть бути розташовані відносно Землі по- різному: ребром, «анфас» (площину диску повністю видно), під кутом. Якщо передбачити, що пил поглинає неістотну частку світла, то кожне можливе положення мало б бути представлене однаковою кількістю галактик. Проте це не так: галактик, повернених до Землі ребром, на 70% менше, ніж галактик у «анфас».
Для того, щоб пояснити таку нерівномірність, астрономи створили нову модель розподілу пилу в галактиках. На їх думку, найбільша кількість пилу зосереджена в дисках спіральних галактик, а не в щільних центральних опуклостях. Відповідно, при погляді з ребра пил затьмарює галактику значно сильніше. Розрахунки показали, що загалом пил поглинає біля 50% видимого світла, яке випромінюють зірки в галактиках.
Цей результат вдалося підтвердити вимірюваннями інфрачервоного випромінювання пилу. Енергія поглинутого світла не зникає, вона нагріває частинки пилу, які починають випромінювати в іншій частині електромагнітного спектру — інфрачервоні. Досі численні спостереження показували, що такого інфрачервоного випромінювання більше, ніж передбачає теорія. У групи Драйвера все зійшлося ідеально: інфрачервоне випромінювання пояснюється поглиненим видимим світлом.
Випуск газети №:
№87, (2008)Рубрика
Тайм-аут