Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

МОЗАЇКА

03 квітня, 00:00

Пісня пісень

В архіві Парижа виявлено найстаріший у світі аудіозапис людського голосу, зроблений за 17 років до винаходу фонографа Томасом Едісоном. На аудіозаписі звучить французька народна пісня, виконана невідомою жінкою. Вчені змогли визначити й точну дату запису — 9 квітня 1860 року. Записав голос винахідник Едуард-Леон Скотт де Мартінвілль за допомогою «фоноавтографа». Пристрій наносив звукові хвилі на покритий воскоподібним шаром аркуш паперу, закопчений над масляною лампою. На уривку можна почути слова: «У місячному світлі П’єро відповів». На думку істориків, цей рядок належить одній із французьких народних пісень, передають РІА «Новости», посилаючись на Бі-Бі-Сі. Вченим довелося відреставрувати запис раніше, ніж вони змогли відтворити звук. «Це чари. Це ніби тобі співав привид», — ділиться враженнями історик Девід Джованноні. За словами дослідників, знахідка ніскільки не применшує досягнення Едісона, оскільки він зміг не лише записати звук, але й відтворити його.

Дріжджі в оболонці

Китайські вчені з Чжецзянського університету розробили процес, внаслідок якого дріжджові клітини вкриваються мінеральною оболонкою. Роботу вчених прийняли до публікації в журнал Angewandte Chemie International Edition, повідомляє lenta.ru/ Тверда мінеральна оболонка захищає клітини, однак у природі лише невелика кількість одноклітинних організмів використовує такий спосіб самозбереження. Китайські вчені розробили технологічний процес, який дозволяє «забезпечити» клітини пекарських дріжджів Saccharomyces cerevisiae оболонкою з фосфату кальцію. На першій стадії до дріжджової клітинної стінки приєднується синтетичний полімер (наприклад, поліакрилат). Негативно заряджені карбоксильні групи полімеру при цьому видаються в довкілля. Потім дріжджі вміщують у розчин, що містить фосфат кальцію. Позитивно заряджені іони кальцію приєднуються до карбоксильних груп і «приваблюють» до себе негативно заряджені фосфатні групи. Таким чином, на клітинних стінках дріжджових клітин утворюється затравка майбутньої оболонки. Поступово дріжджові клітини повністю вкриваються неорганічною оболонкою. Вчені показали, що всередині цієї щільної «шкаралупи» дріжджі впадають у так званий стан спокою, в якому можуть перебувати впродовж довгого часу, не втрачаючи життєздатності. Дослідники визначили, що без неорганічної оболонки життєздатність після місяця спокою зберігається у 20 відсотків кліток, тоді як усередині оболонки відсоток тих, що «вижили», збільшується до 85. Генетично модифіковані дріжджі використовуються у фармацевтичній промисловості для виробництва таких важливих сполук, як, наприклад, інсулін або інтерферон. Окрім того, дріжджі знайшли широке застосування в молекулярній біології. Вчені впевнені, що дріжджові клітини, забезпечені оболонкою, будуть затребувані в цих областях.

Книга про Че Гевару

У своїх спогадах удова легендарного латиноамериканського революціонера Алейда Марч розповідає про таємні зустрічі з чоловіком у Танзанії на початку 60-х років. Зокрема, коли Че Гевара намагався підняти революційно-визвольний рух в Африці, пишуть РІА «Новости». Крім того, вперше опубліковано нікому раніше не відомі особисті листи Че Гевари. Книга вже була віддана на суд читачів на Кубі, в Іспанії, Греції та Сербії. Марч і Че Гевара познайомилися на Кубі в роки партизанської боротьби проти диктатора Фульхенсіо Батісти. Вона була особистим секретарем Че Гевари. Після перемоги кубинської революції 1959 року Че Гевара розлучився зі своєю першою дружиною-перуанкою Ільдою Гадеа й одружився з Алейдою Марч. Разом вони прожили вісім років, і в них народилося четверо дітей. Сьогодні Алейда Марч очолює Центр Че Гевари у Гавані.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати