Музика пробудження
Воістину незбагненна сила впливу музики на людину. Інколи вона здатна зіпсувати настрій або ввести у відчай і викликати стресовий стан. У той же час у нервовій сітці людського мозку існує схильність до мелодійних музичних звуків. У тихому оточенні спокійна музика сприяє активізації роботи мозку, концентрації уваги й урегулювання функцій організму.
Саме такий вплив справляє на слухача H.River («Небесна ріка») — київський гурт, концерт якого відбудеться 8 червня в Київському будинку актора. Ці музиканти працюють в межах ще маловідомого в нас стилю new age. Тому, для початку, напевно, варто трохи розказати про цей стиль.
Музика new age (новий вік) розташувалась на «кордоні» культур і музичних стилів, і декому може здатися своєрідним міксером, де компоненти, перемішуючись, створюють таке собі музичне пюре. Але подібна аналогія справедлива лише частково, в її поверхневій, видимій стороні. Своєму виникненню new age зобов’язана внутрішньому пошуку перших її виконавців, які осмислювали через музичні форми свій власний духовний шлях. В глобальному ж сенсі new age — квінтесенція всесвітньої гармонії, справжня предтеча єдиної загальнолюдської музики, саме тої, з якої вона вийшла і в котру, вже формально видозміненою, прагне повернутися. Для того, щоб у загальному інформаційно- емоційному потоці і слухач, і виконавець змогли, спілкуючись, моделювати естетику нового світу, вільну від будь- яких національних та культурних бар’єрів. В основі цієї музики лежить ідея: людина в своїй еволюції вже досягла критичної межі, за якою має відбутись кардинальна зміна її свідомості.
Хоча в Україні є музиканти стилю new age, але наша new age не вписується в існуючі тут формати, на користь чого свідчить майже повна відсутність вітчизняної new age в хіт-парадах радіо і ТБ. Втім, це зовсім не заважає їй творити по-справжньому глибокі, і в музичному, і в духовному значенні твори.
Саме H.River і є одним з таких ансамблів. До того ж, гурт працює в «кореневих», так би мовити, пластах, намагаючись відображати в своїй творчості медитативну суть музики new age. Для цієї команди характерне використання елементів етноджазу, її музика будується на імпровізації. Основу творів H.River складає рага — індійська класична форма музичного твору, а також ритмічна форма тал, що виконується на індійських барабанах табла, слов’янська фольклорна мелодика і джазова гармонія.
H.River існує з 1998 року. За цей час музиканти вже взяли участь в цілому ряді українських джазових фестивалів, міжнародних фестивалів духовної музики в Італії, Греції, Росії. Вони регулярно грають в музичних клубах Києва, концертують в інших містах України. В 2001 році вийшов їх дебютний альбом The light і зараз готується до випуску наступний.
Перед тим, як група утворилася, кожний з чотирьох її учасників перебував у творчому пошуку, у напрямах зовсім, здавалося б, непересічних. Так, Руслан Пашинский і Валерія Марченко доволі довго грали джаз. Сергій Пучков і Сергій Ісаков в минулому — учасники рок-колективів. У нинішньому проекті їм знадобилися знання, які вони освоювали в Індії в музичній академії, де Пучков вивчав індійський барабан табла, а Ісаков — індійську слайд-гітару.
Треба сказати, що східна культура, і особливо філософія, першопочатково живлять творчість H.River. Чим же так приваблює музикантів Схід? «Як європеєць оцінює, скажімо, квітку? — відповідає на це питання Руслан Пашинський. — Спочатку він цікавиться її будовою. Для цього він зриває квітку і розкладає на «запчастини». А от людина Сходу просто насолоджується пахощами квітки, милується її красою. Нам близький саме такий підхід, і не тільки в музиці, а й у житті загалом». Можливо, саме тому творчість музикантів є не стільки досвідом музичним, скільки духовним, котрий вони знаходять в унікальній практиці Сахаджа Йоги. Музика цієї групи безперечно містить в собі певну сприятливість, несе позитивну енергію, в чому легко переконатися, якщо відвідати їхній концерт.