Мистецтво малювати сміючись
1 квітня у Будинку архітектора відкрили ювілейну виставку київського клубу карикатури «Архігум»
Він уже втридцяте святкує день народження. І цього разу — виставкою не лише клубних робіт, але й відданих друзів-карикатуристів із Росії. Це всесвітньо відомі художники Віктор Богорад, Василь Александров і колекціонер карикатур Сергій Самоненко.
Зародження карикатури як форми образотворчої сатири історики відносять до далекого ХIV століття, але лише з розвитком ЗМІ комічне зображення відомих осіб або простих громадян набуло найбільшого поширення та популярності. Сьогодні карикатура і шарж стали не менш затребуваними, ніж майстерно зроблений реалістичний портрет, особливо якщо це обличчя знаменитості.
Клуб карикатуристів «Архігум» створено у Києві 1 квітня 1983 року. Назвали його так, бо кістяком клубу були архітектори. Є й інша версія походження цієї назви: архігум як надгуманізм. Клуб об’єднав молодих художників, які не могли працювати у стилі «соціалістичного реалізму», тому створювали свій метод — «альтернативної» карикатури. До оргкомітету клубу увійшли Віктор Кудін, Анатолій Казанський, Юрій Кособукін і Володимир Казаневський. Їхні роботи також представлено на виставці. На жаль, Анатолія Казанського та Юрія Кособукіна уже немає з нами. Утім, Анатолій Казанський та його гострі малюнки (до слова, досі актуальні) добре відомі читачам «Дня» і продовжують публікуватися на шпальтах видання, а співпраця з карикатуристом залишається важливою та яскравою сторінкою в історії газети. Саме «День» видав альбом із роботами А. Казанського.
«Наш клуб ніколи не був формальним. Карикатуристи брали активну участь у житті міста, всієї країни. Роботи художників стали візитною карткою нової сміхової української культури, — розповідає Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ, відомій карикатурист, член клубу «Архігум». — У вісімдесятих роках найпопулярнішою розважальною програмою на українському телебаченні була передача під назвою «П’ять хвилин на роздуми». Знімальний майданчик програми став місцем зустрічі художників, формою роботи нашого клубу. Ще одним із постійних місць спілкування художників був Андріївський узвіз. На щорічних ярмарках художників під час святкування Дня Києва карикатуристи клубу виставляли свої роботи для огляду. Але головне — кожного року 1 квітня, і це вже традиція, відкривали виставку карикатур тут, у Будинку архітектора».
Як розповідає Віктор КУДІН, організатор виставки, голова київського клубу карикатури «Архігум», «після розпаду Союзу майже половина членів клубу емігрувала — хтось у США, дехто в Ізраїль, в Канаду, в Австралію. Однак життя клубу не зупинилося. Виставки ми проводимо і в Україні, і за кордоном. Наприклад, у Німеччині відбулося десять виставок членів клубу. 1991 року в тій же Німеччині видали книжку карикатур під назвою KARIKATURA. SOWJETISCHE KARIKATUREN im ZEICHEN von GLASNOST. А 2000-го в Києві вийшла друком книжка, яка так і називається — «Архігум». До ювілею ми теж готуємо новеньке книжкове видання».