Перейти до основного вмісту

На прогулянку до саду – ботанічного

У Києві вперше магнолії з’явилися 1905 року
12 квітня, 15:32

«День» прогулявся алеями Ботанічного саду ім. академіка О. В. Фоміна. Вважається, що першою ознакою того, що справді настала весна, є цвітіння магнолій. Нині в ботсаду налічується близько 65 різних видів магнолій — 300 дерев та кущів (це найбільша колекція в Україні). Першою розпустилася біла, а рожева от-от зацвіте. Зазвичай у нашій столиці магнолії починають розпускатися десь у середині квітня і продовжують цвісти майже місяць. Пік цвітіння припадає на другу декаду квітня. Але цьогоріч ці весняні красуні порадували відвідувачів раніше, бо весна видалася дуже теплою.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЩО

Магнолії належать до найдавнішого сімейства магнолієвих. Багато ботаніків вважають, що з них беруть початок усі види рослин на Землі! Вчені встановили, що магнолії росли ще в крейдяному і третинному періодах (140 млн років тому). Ареали магнолій у природних умовах є в Південно-Східній Азії, Північній та Центральній Америці.

До сімейства магнолієвих (magnoliaceae) належать 12 родів і понад 200 видів переважно субтропічних рослин. Рід магнолія (magnolia) названий на честь французького ботаніка П’єра Магнола. Включає дерева, листопадні та вічнозелені кущі, іноді ліани.

В США на час цвітіння магнолії індіанці закопували сокири війни (в їхній культурі магнолія вважалася квіткою миру).

До Європи магнолія потрапила з Америки. Мандрівники привезли її в XVII ст.

Магнолії рідко зустрічаються в дикій природі, тому релікти зберігають у заповідниках і ботанічних садах. Найбільше видів магнолії, які існують у природі, росте у Великобританії, де розташований один із найстаріших центрів культивування магнолії.

В Україні перші магнолії завезли наприкінці XIX ст.: спочатку в Закарпатті, Прикарпатті й у Криму. До речі, в Ялтинському Нікітському ботсаду тривалий час магнолії не приживалися через ґрунт, багатий на вапняк, а тому, щоб саджанці прижилися й поміцнішали, для них вирили величезний котлован і засипали перегноєм та чорноземом.

В Україні активно розпочато культивування магнолій у 1960 — 1970-х рр. (але переважно в ботанічних садах). Головні труднощі вирощування магнолій у середній смузі — підмерзання.

ДО РЕЧІ

Зараз у ботсаду ім. О. В. Фоміна також розквітли форзиція (рід кущів та невеликих дерев сімейства маслинових, гілки яких прикрашені красивими жовтими квітами), кизил, мигдаль, мишачий гіацинт, мускат та верес. З’явилися бутони і на кущах рожевої магнолії та рододендрона, починають рясно цвісти тюльпани й нарциси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати