Перейти до основного вмісту

НАУКА

22 січня, 00:00

Нова стара піраміда

Археологи виявили стародавню піраміду на території Єгипту. Вік піраміди оцінюється приблизно в 4,3 тисячі років. Як припускають учені, піраміда належить до часів правління цариці Шешешет, матері царя Теті, котрий заснував VI династію так званого Древнього царства, пише Gzt.ru з посиланням на Associated Press. Знахідка була зроблена в районі стародавнього некрополя Саккара, розташованого за 19 км від Каїра. Команда археологів проводить розкопки в цьому районі протягом останніх двох років.

Психотерапевт у космосі

Національне управління США з аеронавтики й досліджень космічного простору (NASA) збирається створити умови для переживання психологічного навантаження астронавтами під час польотів. Для цього буде розроблено апарат «бортовий психотерапевт», повідомляє ІТАР-ТАРС. На програму «Віртуальна космічна станція» (ВКС), розраховану на чотири роки, на першому етапі виділено $1,74 млн. Інвестором виступив Національний космічний інститут біомедичних досліджень. Експерти NASA мають намір розробити програму інтерактивного спілкування між астронавтом і комп’ютером. Використовуючи її, учасник польоту може звернутися до «бортового психотерапевта» з проблемою, і комп’ютер виробить оптимальний спосіб подолання труднощів. Знання й дані у ВКС закладаються зі спеціальної літератури, а також з інтерв’ю 29 колишніх і діючих астронавтів NASA. Лікар Джеймс Картрейн із Гарвардського університету, який керує цим проектом, зазначив, що у більшості випадків депресії та особисті конфлікти екіпажу не позначаються на виконанні програми польоту. Але під час тривалих експедицій в умовах замкненого простору, порушення біоритму організму, невагомості й ізоляції від Землі проблеми психологічного характеру неминучі. Наприклад, відомий випадок, коли командира корабля довелося дискваліфікувати через те, що він занурився в себе і замість роботи годинами дивився в одну точку. Бортовий психотерапевт допоможе уникнути дорогих радіоконсультацій із Землею. Клінічні випробування ВКС мають розпочатися цього місяця в лабораторіях Бостона. У Росії також існують спеціальні системи підготовки, призначені для допомоги космонавтам у вирішенні психологічних проблем. Подібні програми використовуються дослідниками, що працюють у полярних умовах, під водою або у переповнених закритих лабораторіях, що, як правило, пов’язано зі стресом. Стрес може призвести до погіршення настрою, порушення сну, пригнічення, проблем із роботою. Ще на землі космонавтів вчать вирішувати психологічні проблеми за допомогою спеціальних роликів, у яких професійні актори зняті в умовах, подібних до перебування на космічному кораблі. Такі програми використовують наукові центри у Росії, США, Великій Британії та інших країнах. Використовується в космосі й досвід спільної російсько-американської роботи психологів із підтримки психічного стану космонавтів на орбітальній станції «Мир». Цей проект 1995—1998 років під назвою «Мир» являв собою чотирирічну програму досвіду психологічної підтримки людей у складних і екстремальних ситуаціях, для тих, хто знаходиться в замкненому просторі орбітальної станції. У проекті використовувалися аудіо- і відеозв’язок, передача на борт новин, доставка книг, музичних і відеозаписів. Багато проблем удалося вирішити за допомогою системи електронної пошти, що пов’язала станцію «Мир» і сім’ї космонавтів. Як пояснили в інституті, космічні психологи контролюють психологічний стан космонавтів за допомогою відеоспостереження в режимі реального часу.

Нас знову врятує кукурудза?

Один із проектів проти глобального потепління

Якщо сіяти в Європі та Північній Америці кукурудзу й пшеницю з більш високим альбедо (коефіцієнтом відзеркалення), то можна істотно уповільнити глобальне потепління. З таким проектом виступили біологи Бристольського університету. Проектів для боротьби з глобальним потеплінням уже пропонувалося чимало: від виведення в космос гігантських дзеркал, що відзеркалюють сонячне світло, до розсіювання в атмосфері вапна, яке зможе зв’язувати вуглекислий газ і безпечно випадати на землю у вигляді крейди, і навіть фарбування всіх дахів у світі у білий колір. Але все це потребує величезних грошей, зазначають izvestia.ru. А запропонувати фермерам замінити одні сорти пшениці й кукурудзи на інші, з великим коефіцієнтом відзеркалення, буде коштувати набагато менше, вважають вчені. Якщо навіть стимулювати їх кредитами на купівлю іншого насіння. Адже їх і так дають — тільки насіння фермери вибирають самі. І плюс знадобляться кошти на виведення декількох нових сортів культур із ще більш високим альбедо. Але їх також виводять, пишуть біологи в часописі Current Biology. Науковці не голослівні. Користуючись даними космічної фотозйомки, вони підрахували, що таких посівів у Північній Америці та Європі (включаючи західну частину Росії) буде достатньо, щоб за рік знизити середньорічну температуру на планеті на 0,1 градуса за Цельсієм. А це дуже багато: за останні сто років середньорічна температура зросла на 0,7 градуса, що вже дається взнаки катастрофічними процесами: тане вічна мерзлота в Арктиці, зникло багато видів морських і річкових мешканців, небезпечні інфекції просуваються на північ. А в самих же регіонах глобального проекту за літо температура може знизитися на градус!

— Звісно, наш план не передбачає відмови від інших, уже схвалених світовою спільнотою заходів — зниження шкідливих викидів у атмосферу, виробництва біопалива й інших, — заявив лікар Енді Ріджвелл, який керував дослідженням. — Але він може виявитися простішим і дешевшим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати