Найдивніші з норм
Найбезглуздіші закони різних країн
Газета The Times опублікувала 25 найдивніших і найзабавніших законів різних країн. Ми, натхненні прикладом британського видання, наводимо власний, розширений, хіт-парад ексцентричних і відверто смішних норм зі світової законодавчої практики.
ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНИХ ЗАКОНОДАВСТВ
За дивними законами можна вивчати традиції та особливості менталітету націй, пише lenta.ru. У даному контексті норма закону — такий же плід культури, як фільм, книга чи картина. У своєрідному «люстерці законів» австралійці показали себе дуже наївними людьми: в Австралії існує закон, який забороняє ходити вулицями в чорному одязі, взутті з повсті і з обличчям, зафарбованим чорною ваксою, оскільки все вищезгадане є вбранням нічного злодія. Окрім того, тут існує закон, який приписує особам, які займаються візництвом за гроші, возити з собою сіно. Щоправда, за виконанням цього правила сучасними таксистами ніхто не стежить — благо, своїх пасажирів вони давно вже возять не на конях.
Мешканці Швейцарії надміру шанобливо ставляться до спокою навколишніх. Саме в цій країні законодавцям спало на думку заборонити з шумом зливати воду в унітазі після десятої години вечора, оскільки це може перешкодити сусідам. Проте, сучасна швейцарська сантехніка робить порушення цього закону практично неможливим. Зливні бачки випускаються з підвищеною звукоізоляцією, окрім того, вони сконструйовані таким чином, що вода беззвучно стікає спеціальними трубочками, замість того, щоб із гуркотом обрушитися вниз.
Місто-держава Сінгапур відоме на весь світ своєю чистотою і величезними штрафами за спробу цю чистоту порушити. Так, за кинуте на вулиці сміття штрафують на суму, еквівалентну 600 доларам. Окрім того, тут протягом 12 років було заборонено продаж жувальної ґумки — радикальний спосіб боротьби з хуліганами, які ліплять її де завгодно. Заборону скасували лише 2004 року, коли жуйка з’явилася на прилавках сінгапурських аптек.
В африканському Свазіленді нещодавно ухвалено закон, який забороняє жінкам носити труси. Норму санкціонував місцевий монарх, який проголосив повернення до традицій, у той час як труси — нетрадиційна для свазілендок нижня білизна. Покарання за носіння трусів досить принизливе: солдати зривають їх із жінки і рвуть на дрібні шматочки. Щоправда, залишається неясним, яким чином охоронці порядку побачать жіночу білизну, якщо згідно з виданим тим же монархом законом мешканки Свазіленду старші 10 років повинні носити спідниці не вище колін.
ОБРАЗА ВЕЛИЧНОСТІ
У Таїланді законодавчо заборонено топтати гроші. На перший погляд міра абсолютно безглузда, проте декілька подробиць прояснять ситуацію. Річ у тім, що на всіх купюрах і монетах Таїланду зображений король цієї країни. Наступати на його зображення — неповага щодо монарха, за яку належиться ув’язнення.
Нарешті, у Франції досі заборонено називати свиней Наполеонами. Зазначимо, що в такому випадкові потрібно заборонити й поширення на території країни книги Джорджа Орвелла «Скотний двір», оскільки одним із головних героїв твору є кабан на ім’я Наполеон.
ПЕРЕЖИТКИ МИНУЛОГО
Багато які номінально чинні дивні закони — не що інше, як пережитки минулого, часом вельми далекого. Частіше за все такі норми зустрічаються у Великій Британії і США, де законодавство не переглядалося цілком протягом багатьох віків. У Сполучених Штатах існують навіть громадські групи, які борються за скасування «безглуздих» законів. Заняття не з простих: адже безглуздий закон, який давно не використовується потрібно ще знайти, а також перевірити — раптом його вже скасовували?
Взяти, наприклад, згаданий The Times британський закон, який приписує кожному підданому чоловічої статі старше за 14 років дві години на день присвячувати вправам у стрільбі з лука. Це розпорядження видав ще в XIV сторіччі король Едуард III, який відомий також тим, що заборонив гру в м’яча, нині відому як футбол. Футбол остаточно дозволили 1603 року. А від обов’язку стріляти кожного дня із лука британців офіційно звільнили за королеви Вікторії, 1863 року. Щоправда, є підозра що вони перестали робити це значно раніше.
The Times нагадує також, що в Лондоні будь-якому вільному громадянинові дозволено без сплати мита проводити через Лондонський міст отару овець. Окрім того, вільний громадянин має можливість водити гусей Чіпсайдом. А ось хворій на чуму людині заборонено зупиняти на вулицях таксі.
Окрім того, існує закон, який забороняє двом чоловікам займатися сексом у будинку, де є третя людина. Цей закон було прийнято наприкінці XVI століття, як боротьбу з гомосексуальними борделями, які з’явилися у великих містах Англії.
ПРИВАТНЕ ЖИТТЯ І СУСПІЛЬНА МОРАЛЬ
У Бахрейні гінеколог має право дослідити геніталії жінки, але не може дивитися прямо на них, а лише на їхнє віддзеркалення в люстерці. У ряді мусульманських країн законом дозволено статевий зв’язок з тваринами, проте виключно з самицями. У Лівані за зв’язок із самцем тварини, людині загрожує страта. В Індонезії можуть відрубати голову за мастурбацію.
У штаті Флорида для сексу дозволена лише так звана місіонерська позиція, а під час сексу заборонено цілувати груди жінки. У Массачусетсі не дозволено займатися коханням у позі «наїзниці».
У справі захисту суспільної моралі законодавці країн і штатів також виявляють дещо недоречні ревнощі. Наприклад, в Італії чоловік у спідниці може бути заарештований. Зрозуміло, звичайно, про яких чоловіків у спідницях йдеться, але що робити в Італії шотландцям, які шанують свої традиції?
У штаті Огайо жінкам заборонено носити лаковані туфлі: вважається, що взуття може відобразити нижню білизну. В Айові заборонено цілуватися довше п’яти хвилин. І останнім у цій категорії — загадковий закон зі штату Флорида, який забороняє неодруженим жінкам займатися парашутним спортом по неділях. Це, мабуть, також пов’язано з суспільною мораллю.
ЗБІРНА СОЛЯНКА
У британських положеннях про ухилення від сплати податків (які вийшли 2006 року) забороняється приховувати від податкового інспектора що- небудь у тому випадку, якщо ви не хочете, щоб він це знав. При цьому, якщо ви не проти, щоб якісь відомості стали відомі інспектору, ви не зобов’язані їх йому повідомляти.
У штаті Алабама заборонено водити з зав’язаними очима. В Огайо суворо заборонено поїти алкоголем рибу. У Бовлдер-Сіті, штат Колорадо, не можна вбивати птахів. Окрім того, там протизаконно володіти домашніми тваринами. Таким чином, всякий, хто тримає кішку або собаку офіційно називається «таким, що обслуговує тварину».
У штаті Вермонт дружина повинна отримати письмову згоду чоловіка на встановлення зубних протезів. У Лондоні голова будь-якого знайденого на березі мертвого кита належить королю. Хвіст такого кита належить королеві в тому випадкові, якщо їй необхідний китовий вус для корсета.
Закони, які цілком можна назвати безглуздими, приймаються і на пострадянському просторі. Так, у Білaрусі автолюбителям наказали тримати в аптечці не менше, як три презервативи. За відсутність контрацептивів нещадно штрафували не лише чоловіків, але й жінок і навіть священиків. Щоправда, за останніми даними, 2007 року білоруська влада скасувала це правило.
Випуск газети №:
№158, (2007)Рубрика
Тайм-аут