НЕ РВIТЬ! НЕ КУПУЙТЕ!
Букет пролісків — 3000 гривень
Проліски, підсніжники та інші першоцвіти продавати й купувати у нас заборонено. Цього року штраф за один букет може сягнути... 3000 гривень (наприкінці минулого року нові штрафи затверджено в Мінекології на вимогу громадських організацій). Активні дії щодо продавців таких рослин розпочнуть починаючи з 14 лютого, коли у всіх великих містах України почнеться традиційна для лютого — березня екологічна операція «Первоцвіт».
Сьогодні до Червоної книга України занесено близько 20 видів первоцвітів. А саме — підсніжники (три види), шафрани (чотири види), білоцвіти (два види), сон-трава (два види), кілька видів тюльпанів та ін. Також у полі зору вчених є рослини, які ще не занесено до Червоної книги, але вони зникають. Це, наприклад, гусиний лук, проліски. Їх занесено до обласних книг рідкісних рослин. Екологи стверджують, що браконьєрство — це головна причина зменшення їхньої чисельності.
У Києві операцію «Первоцвіт» здійснюють вісім років поспіль і, за словами організаторів, протягом цього часу кількість завезених у столицю квітів вдалося зменшити у 50 разів. Якщо шість-сім років тому за сезон (лютий — квітень) у Київ завозили близько 50 мільйонів одиниць. А згідно з підрахунками, минулого року їх було уже 120-130 тисяч. Пік продажу — в березні.
КОМЕНТАР
Володимир БОРЕЙКО, еколог, директор Київського еколого-культурного центру:
— Кількість першоцвітів кожного року скорочується, тому ця операція вкрай важлива. Першоцвіти везуть із Криму. Якщо раніше це робили потягами (ми з них починали — один потяг міг перевозити 1 мільйон одиниць), то тепер — машинами, і проконтролювати це стало дуже важко. Але потрібно. У Криму дуже добре працює екологічна інспекція, і ми сподіваємося, що завдяки їй кількість завезених квітів у великі міста України (Київ, Дніпропетровськ, Донецьк, Харків, Львів та інші) скорочуватиметься. Участь у операції братимуть громадські організації, екологічна інспекція. Щоб робота міліції була якіснішою, наш центр видав спеціальний визначник рослин. Ми його вже розіслали у всі управління — понад 25 міст. Другий важливий нюанс роботи — це те, що наприкінці минулого року в Кабміні затвердили нові штрафи за знищення червонокнижних рослин. Якщо один підсніжник коштував 10-12 гривень, то зараз — у п’ять разів більше (49 — 62 грн). Тобто, якщо раніше за продавання одного букетика (близько 50 підсніжників) порушник платив 500 гривен, то зараз ця сума сягне 2500-3000. До того ж заборонено не тільки продавати, а й купувати. На жаль, міліція зосереджується тільки на тих, хто продає. Також торік через Верховну Раду нам вдалося затвердити наш законопроект, який до ст. 4 Червоної книги України вніс зміни. Тепер у частині, де йдеться про заборону продажу «рослин і тварин, які мешкають у природних умовах», ми внесли доповнення — «і в штучно створених умовах». Тобто, якщо хтось продає підсніжники, нібито вирощені на ділянці чи в ботсаду, то це теж є незаконним. Раніше це була «дірка», через яку торгівці уникали відповідальності, оскільки мали довідки. У Києві ми домовилися з керівництвом метрополітену про те, що будемо проводити просвітницькі акції серед населення із закликом не купувати первоцвіти.