Перейти до основного вмісту

Нервові клітини мозку відновлюються!

28 лютого, 00:00
ЕМОЦIЇ, ЕМОЦIЇ... / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

До сих пір було відомо, що нервові клітини відновлюються лише у тварин. Однак нещодавно вчені з’ясували, що у відділі мозку людини, який відповідає за нюх, з клітин-попередниць утворюються зрілі нейрони. Одного разу вони зможуть допомогти «полагодити» травмований мозок, повідомляє inopressa.ru.

Щодня шкіра приростає на 0,002 міліметра. Нові кров’яні тiльця вже через кілька днів після того, як розпочалося їхнє виробництво в кістковому мозку, починають виконувати свої основні функції. З нервовими клітинами все значно проблематичніше. Так, нервові закінчення відновлюються в руках, ногах і в товщі шкіри. Але в центральній нервовій системі — в мозку й спинному мозку — цього не відбувається. Тому людина з пошкодженим спинним мозком не може бігати. Крім того, нервова тканина безповоротно руйнується в результаті інсульту.

Однак нещодавно з’явилося нове свідчення того, що й людський мозок здатний на виробництво нових нервових клітин. Відповідальними за це є стовбурові клітини. Під час внутрішньоутробного розвитку плоду вони відповідають за дозрівання мозку, але й пізніше вирішують не менш важливі завдання, як стверджують в останньому номері спеціалізованого журналу Science учені з університетів Окленда (Нова Зеландія) і Гетеборга у Швеції: клітини можуть трансформуватися в дорослої людини в зрілі нейрони.

«Ми виявили свого роду автобан для стовбурових клітин у головному мозку», — говорить автор дослідження Петер Ерікссон iз Інституту нейронаук і психології при університеті Гетеборга в інтерв’ю SPIEGEL ONLINE. Ідеться про трубчату структуру довжиною з фалангу пальця, яка з’єднує два ареали однієї півкулі головного мозку: бічний шлуночок головного мозку, де циркулює спинномозкова рідина, і так званий Bulbus olfactorius — носову луковицю.

Поблизу наповненого рідиною шлуночка й знаходяться ті самі стовбурові клітини. Про цей резервуар для клітин-прародительок ученим відомо з досліджень тварин, і факт існування такого в людини — також не новина. Однак лише зараз стало зрозуміло, що клітини по трубці, яку вчені назвали Rostral Migratory Stream, мігрують до нюхової луковиці, оскільки трубчата структура закінчується безпосередньо в носовій луковиці, яка переправляє для обробки нюхові імпульси, що виникають у слизовій оболонці носа, до глибоких відділів головного мозку.

«Таким чином, людський мозок здатний постачати матеріал для виробництва нових нейронів», — стверджує швед Ерікссон. Уже 1998 року вчені виявили в дуже старому з погляду еволюції відділі головного мозку — у Hippocampus — схожі явища. У цьому ареалі, який серед іншого пов’язаний із властивостями пам’яті, також можуть виникати нові нервові клітини.

У рамках дослідження вчені обстежували мозок 30 померлих чоловіків і жінок. Міжнародна команда використала у ході своїх досліджень антитіла, які, сполучаючись зі стволовими клітинами, робили їх видимими. Електронні мікроскопи могли зафіксувати таким чином клітини і показати, що вони потрапляють зі свого резервуара у шлуночки мозку і в носову луковицю. Там вони розвивалися до зрілих нейронів.

Цей феномен уже був відомий з досліджень тварин: так учені з Center of Nervous System Repair при центральному госпіталі Массачусетса і бостонської Harvard Medical School нещодавно довели, що різні запахи призводять у пацюків до того, що в носові луковиці потрапляють нові нервові клітини. «Тепер ми можемо з більшою впевненістю спиратися на результати наших досліджень на тваринах, — говорить Ерікссон. — Швидше за все, ми схожі на пацюків більше, ніж вважалося раніше».

Уже минулого року вчені висунули гіпотезу про можливості відновлення нервових кліток після пошкодження мозку. І, як повідомляють китайські вчені на чолі з Кунь Лінь Цзінь із шанхайського університету в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, вони виявили у пацієнтів, які перенесли інсульт, нові нервові клітини.

Що робити з результатами досліджень, поки що незрозуміло. Ерікссон висловлює припущення: «Можливо, нам у майбутньому вдасться вплинути на стовбурові клітини і примусити їх створювати нейрони?»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати