Перейти до основного вмісту

Одесити підтримають Грецію

05 лютого, 00:00

Одеська філія Грецького фонду Культури організовує 6 лютого «круглий стіл», присвячений проблемі повернення пам’ятників афінського Акрополя з Британського музею до Греції напередодні відкриття Олімпійських ігор 2004 року.

Скелю Акрополя шанують як святиню понад чотири тисячі років. Вже ранньої мікенської доби (XVI ст. до н. е.) скелю було укріплено стінами, було зведено царський палац. З будівництвом першого храму богині Афіни, покровительки Афін, скелю починають називати «священною». За Перікла було завершено спорудження Парфенону, який розпочали будувати ще в VI ст. до н.е. 334 р. до н.е. Олександр Великий, що зібрав під своїми прапорами всіх еллінів, здійснив в Парфеноні узливання богам за перемогу на річці Границі. Протягом століть архітектурні шедеври Акрополя неодноразово було пошкоджено під час навали різних завойовників: персів, франків, хрестоносців... 1456 р. Акрополь захоплюють турки. За чотири сторіччя турецького володарювання тут відбуваються значні руйнування. Проте один з найбільш руйнівних актів стався 1802 р., коли посол Великої Британії лорд Елгін дав розпорядження вирубати з Парфенону низку скульптур і анаглифів і таємно вивіз їх до Англії. У результаті частина фриза Парфенону опинилася згодом в Лондоні, в Британському музеї.

Звичайно, фрагменти Парфенону є і в інших музеях Європи. Але з 1982 р. Греція прагне повернути тільки ті фрагменти мармурів Парфенону, що були зняті безпосередньо з пам’ятки і перебувають у Британському музеї. Так, на сьогодні від фриза залишилося 96 пластин, із них 40 в Афінах, 56 — у Британському музеї; від 64-х метоп, що збереглися — 42 в Афінах, 15 — у Британському музеї. Із фронтонів до нас дійшло 28 статуй, із них 11 — в Афінах, 17 — у Британському музеї. У багатьох випадках скульптури розчленовано таким чином, що одна з частин перебуває в Афінах, а інша в Лондоні.

Ще 1997 р. міністр культури Греції професор Євангелос Венізелос звернувся до британського уряду з проханням повернути скульптури Парфенону до Афін у формі багаторічного запозичення, без обговорення питань власності. Пропонується, щоб виставки фриза Парфенону у великому залі Нового музею Акрополя, будівництво якого завершується, проводилися за спільною ініціативою Нового музею Акрополя і Британського музею. Іншою можливістю вирішення питання мало б стати відкриття в Новому музеї філії Британського музею і організація там спільної експозиції скульптур Парфенону.

У багатьох країнах світу, включаючи Велику Британію, представники творчої і наукової інтелігенції виступають на підтримку повернення до Греції цих культурних цінностей. У «круглому столі» в Літературному музеї візьмуть участь представники творчих спілок, Українського фонду культури, музеїв, вузів і інших організацій Одеси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати