«Пастки» океану й космосу
У столичній галереї «Триптих АРТ» відкрилася експозиція українського художника і мандрівника Валерія Шкарупи
Свою виставку він назвав «Sargassum» — саргаси (лат. sargassum) — океанічні бурі водорості, які створюють так звані «саргасові моря» («луки океану»). Здавна Саргасове море вважалося «пасткою кораблів».
Загадкові містичні історії про цілі флотилії, що заплуталися у водоростях і навіки застрягли на саргасових островах, надихнули письменників (Жюль Верн «20 000 льє під водою» та Олександр Бєляєв «Острів загиблих кораблів»). Проте для художника — мандрівника і мореплавця — це інша історія, своєрідна «Інша подорож», що логічно продовжує серію виставок «Іхтіс» (2011), «Палімпсест» (2007), «Орієнтальне» (2003) тощо.
У нинішній експозиції представлені твори, створені у 2012—2013 рр. Одна з серій робіт Валерія Шкарупи має ту саму назву — «Саргаси» (чотири з них представлені на виставці). Всього експозиція нараховує дюжину полотен. Вони утворюють власний світ, що несподівано увірвався у простір між будівлями МЗСу та Андріївської церкви...
Автор — уродженець Сум, навчався у Москві, брав участь в археологічних експедиціях, його роботи представлені у збірниках та музеях більше десяти країн світу. Жанри, в яких працює художник, — живопис, графіка, кераміка і левкас (останній передбачає нанесення ґрунту у вигляді порошкоподібної крейди, розмішаної на твариннім клею). Техніка левкасу є вкрай трудомісткою і характерна для російського іконопису. Саме в ній виконані роботи, представлені на виставці.
На полотнах Шкарупи акрил й олія утворюють свій рельєф, що полонить беззахисною опуклістю фарб. Те, що зображено на його полотнах, часто нагадує поверхню Юпітера й інших планет, які на разі відомі лише по знімках, зроблених із великої відстані. Складається враження, що В. Шкарупа — «контактер» або певний ретранслятор.
Людина з уявою, споглядаючи його полотна, може прочитати й вибудувати для себе скільки завгодно ліній і контурів. Для тих, хто шукає підказок, Шкарупа приберіг декілька «вказівних» назв, які натякають на уявну ілюстративність. Це і майже шекспірівський «Дощ у літню ніч», й «Риби», й запашні лісові «Мангри». А шоком стала робота «Саргаси 5». Її колорит змушує завмерти кожного: кривавий, малиновий, червоний або такий, який не зустрічається на землі (як і хімічний склад метеоритів)... Таким же космічним здається триптих «Міграції». Художник обожнює диптихи й триптихи, половина робіт експозиції відрізняється саме такою «багаточастинністю».
Виставка живопису та левкасу «Sargassum» Валерія Шкарупи триватиме до13 серпня.