Перейти до основного вмісту

Прагматизм мрій

16 вересня, 00:00

— Мамо, купи мені таку дорослу машину.

— На неї потрібно багато грошей.

— А як отримати багато грошей відразу? — миттєво поцікавився син.

Для нинішніх дітей «грошова тема» далеко не така абстрактна, як свого часу для тих, кому тепер від 30 до 50. А в дні, коли словосполучення «фінансова криза» стало мало не найбільш вживаним, виявилося вельми повчальним розпитати дітей і підлітків, як же вони розуміють те, що відбувається. На запитання: «Що таке фінансова криза?» — відповідають юні кияни.

— Криза — це наче хвороба, а фінансова — коли боляче всім. Ну, мама постійно нервує і кричить, що тепер цукерок, іграшок і зоопарку не буде ніколи. У тата болить голова й він зі мною не грається, а багато дивиться телевізор і часто палить. Бабуся п’є ліки замість того, щоб їсти. (Арсеній Максимов, 5-річний киянин із родини бізнесменів).

— Криза — це слово схоже на «крейзанутий», божевільний. Фінансова — коли всі тільки й говорять, що про гроші, як зробити, аби їх залишалося більше. Незабаром усі вдягатимуться в старе, дешеве, а не те, що хочеться в хороших магазинах. І їсти станемо менше, щоб гроші заощаджувати. (Зоя Бєляшенко,

4-й клас школи на Шулявці).

— Швидше за все, це якийсь обман, змова чи що, з якого незрозуміло як виплутуватися. Загалом, криза — це приниження, покарання гордості, щоб люди відчули безпорадність і чекали дива. От ким би я сьогоднi не хотів бути — то це президентом: або потрібно постiйно брехати, або стати рятівником усього народу, забувши про себе й усі радощі життя. Зокрема — і про гроші. (Микита Савін, 14 років, художня школа).

— Я думаю, що це коли треба виїжджати в іншу країну. В Англію чи ще далі. Тут поки що не дуже погано, але можна поїхати туди, де дають більше грошей за роботу. І де я зможу багато отримувати подарунків. (Семен Кіпніс, 4 роки).

— Усім хочеться багато грошей, щоб розважатися — жити весело, радіти, що можна щось купити. Нинi прийшов час заощаджувати, тому криза. Думаю, що незабаром мені часто буде соромно в класі, нічого нового батьки купити не зможуть, а наші хлопчаки лаятимуться перед вітринами з класними речами. Й у трамваях буде більше людей i пляшками, від яких так неприємно смердить. (Снєжана Грановська, 6-й клас ліцею на Печерську).

— Мені здається, що це просто страх: усі бояться голоду, зими, смерті. Для мене фінансова криза означає — школа, в якій узимку йде пара з рота і мерзнуть руки. Закрита бібліотека, і комп’ютерна гра, яка на прилавку, в кіоску є, — але не для мене. Потрібно назавжди забути про подорожі в які-небудь міста, а про країни годі й говорити. (Антон Костюк, 15 років, звичайна школа на Лук’янівці).

Коли бути точним, то в перекладі з давньогрецької «криза» — означає суд. А «фінанси» — результати економії.

Не приведи Господи, щоб унаслідок «суду над результатами економії» найкращим подарунком для багатьох з нас стала булка, як для цієї російської дитини (див. фото).

№176 16.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати