Перейти до основного вмісту

Про «зброю» вільних людей

У Києві відкрився ІХ форум ART-KYIV Contemporary
20 листопада, 10:28

Майданчик фестивалю — Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал». Цього року подія зібрала понад 40 проектів: скульптура, живопис, відео, інсталяції, фотографія, є навіть радіоп’єса. Організатори акції відзначають, що не обмежували митців тематично, єдиний критерій — якість робіт. Експерт ІХ ART-KYIV Contemporary Олександр Соловйов каже: «Ми проводили демократичний добір, без жодних табу: критичних, ідеологічних, стилістичних. Відбувався природний художній добір».

Хедлайнером форуму став знаменитий іспанський митець Хосе-Марія Кано, котрий представив проект Si cecidit de genu pugnat (у перекладі з латини означає: «Навіть якщо він впаде, то продовжить боротьбу на колінах»). Проект об’єднує картини із серії «Про провидіння», названої за текстом Сенеки. Роботи виконані у техніці енкаустики, тобто живопису воском. Сюжети картин — корида, яка уособлює боротьбу людини з долею-тореадором. На думку митця, так само українці борються за свою долю сьогодні.

— Спочатку проект у Києві був для мене звичайною експозицією за кордоном, — розповідає Хосе-Марія КАНО, — але разом із подіями Майдану ця виставка перетворилася на найбажанішу». Одна з робіт іспанського митця, які представлені на ІХ ART-KYIV Contemporary, присвячена Майдану: на картині «Українська революція» зображена перша сторінка газети Financial Times з охопленим сутичками центром Києва.


НА ІХ ART-KYIV CONTEMPORARY БАГАТО АКТУАЛЬНИХ ТА ІРОНІЧНИХ РОБІТ. НА ФОТО — КАРТИНА З ПРОЕКТУ «МАМАЙЧУКИ» АНАТОЛІЯ МЕЛЬНИКА

Одна робота Хосе-Марії — це понад 60 кг воску і надзвичайно складна ювелірна робота. Іспанський митець розповідає: «Розтоплюю віск і стрімко працюю, бо матеріал швидко застигає. Результат надзвичайний, бо віск напівпрозорий і дуже органічний, він близький до шкіри людини. Крім цього, віск поєднує і блиск, і матовість».

МИСТЕЦТВО, ЯКЕ ГІПНОТИЗУЄ

Блиск і морок, спокійну красу і протест намагалися поєднати в роботах форуму. Серед іноземних проектів ІХ ART-KYIV Contemporary — болгарське «Мистецтво протесту», світлини та цифрові зображення із Софії, зроблені у 2013 — 2014 роках під час протестів громадян проти уряду. Звичайно, є світлини з Революції Гідності — представлено 50 кращих фото проекту «Майдан (Р)еволюція духу».

Титани сучасного українського мистецтва Анатолій Криволап та Олег Тістол об’єднані у проекті «Краєвид. Глибинна сутність». В експозиції — філософські пейзажі, які справляють враження на глядача насиченими кольорами...


«УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ» ІСПАНЦЯ ХОСЕ-МАРІЇ КАНО. «РАЗОМ ІЗ ПОДІЯМИ МАЙДАНУ ВИСТАВКА В КИЄВІ ПЕРЕТВОРИЛАСЯ ДЛЯ МЕНЕ НА НАЙБАЖАНІШУ», — ЗІЗНАВСЯ МИТЕЦЬ

На фесті є багато іронічних робіт, які мають підбадьорити українців. Зокрема, колективний проект «Зігріти Україну». Митці в жартівливій формі пропонують, як опалювати домівки, коли будуть проблеми з енергоносіями. Варіанти різні: дрова, буржуйки, нібито енергетична батарея майбутнього. Можна просто вкинути кип’ятильника в емальовану ванну — таке рішення художника Sirko. Актуальним в усіх сенсах проектом митці хочуть показати, що зараз суспільство згуртоване й мобілізоване, а Україну зігріють якщо не радіатори, то гумор і любов до ближнього.

«Не плач проти вітру», — радить художник Роман Мінін у своїй однойменній роботі. Митець експериментує в трансмонументалізмі — виді мистецтва, яке занурює людину у стан медитації. Для цього Мінін комбінує музику, рух і зображення. Художник пояснює: «У стані трансу людина краще зрозуміє інформацію, яку хотів передати автор. Вітер змін, який дме в Україні сьогодні, — не погано і не добре, це нормально. Не треба плакати, навіть якщо вітер змін зриває капелюшки і руйнує що-небудь. Цей вітер принесе щось нове, і все буде гаразд!»

На форумі представили мистецтво сходу України. Проект «Інший Донбас» гурту «М’АРТ + 1» об’єднує роботи восьми митців із Горлівки та Маріуполя. Це, насамперед, абстрактний живопис. Мистецтвознавець Марина Стрельцова пояснює: «Часто на поверхню виносять заяложені стереотипи про схід: це — край шахтарів, маргіналів та індустріальних пейзажів... Хочеться показати, що на Донбасі є художники, які експериментують з формою та кольором. Концепцію особливо не продумували, все вийшло спонтанно...»

БЕСІДИ І БЛАГОДІЙНІСТЬ

За програмою фестивалю запланована дискусійна платформа, великий її блок присвячено сучасній фотографії. Також «Арсенал» продовжує поєднувати мистецтво і благодійність. Під час ІХ ART-KYIV діятимуть чотири благодійні платформи. Так, «Арсенал добрих справ» «спеціалізується» на речах для переселенців у Києві, проект «З теплом у серці» готує вантаж із теплим одягом для бійців у зоні АТО, збирають кошти на безпілотники і для переселенців, які мешкають на Донбасі, у містах під контролем України.


«АРСЕНАЛ» ОБ’ЄДНУЄ МИСТЕЦТВО І БЛАГОДІЙНІСТЬ. ТАК, ПІД ЧАС МИТЕЦЬКОГО ФОРУМУ ЗБИРАЮТЬ ГРОШІ НА БЕЗПІЛОТНИКИ, А ТАКОЖ КОШТИ І РЕЧІ ДЛЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ І БІЙЦІВ У ЗОНІ АТО

Генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталія ЗАБОЛОТНА пишається: «У цей буремний рік ми зробили ще один масштабний захід. Сподіваюсь, краса врятує світ. І щаслива, що мистецтво мобілізує — митців, галеристів, суспільство. Форум ART-KYIV — світлий філософський майданчик, який стимулює рефлексію в багатьох напрямках».

Про мистецтво як зброю говорить Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Іспанія в Україні Херардо Анхель Бугайо Оттоне. «Арсенал — місце, де зберігається зброя. На стінах «Мистецького Арсеналу» — те, чим має озброїтися український народ, який взяв за роги власну долю і почав її змінювати. Важливо, щоб це зрозуміли в усьому світі», — зазначив посол Іспанії в Україні.

Форум ART-KYIV Contemporary триватиме до 30 листопада.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати