Перейти до основного вмісту

Прощавай, лисино!

Британські вчені причешуть усіх
19 червня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

На науковій конференції трихологів (це лікарі, які лікують хвороби волосся) в Італії британці представили революційну методику лікування плішивості — клонування «сплячих» клітин волосяних фолікулів, пише izvestia.ru. Вікове облисіння чатує приблизно на кожного третього чоловіка. Одні від цього страждають, інші — навпаки, вважають гладкий череп дуже стильним і сексуальним — невипадково голені голови в моді не лише серед наці. А справжні страждання приносить алопеція — катастрофічне облисіння, на яке страждають і жінки, і навіть діти. А є ще облисіння, пов’язане з опіками або хіміотерапією.

Ось для цих страждальців учені британської фірми Intercytex і створювали свою методику, що ґрунтується на можливостях клонування клітин. Як повідомляє ВВС, вони беруть усього кілька клітин із так званих сплячих фолікулів на голові у пацієнта, вміщують їх у коктейль із поживних речовин і стимуляторів, де клітини швидко розмножуються. А потім за допомогою мікроін’єкцій «квадратно-гніздовим» способом впорскують клітини у шкіру лисої голови. Там нові клітинки або формують нормальні фолікули, з яких починають рости звичайні волосини, або стимулюють ті самі «сплячі» — ті нарешті прокидаються і виконують свій обов’язок.

Частину клонованих клітин можна заморозити і потім «підсівати» їх за необхіднiстю. З 19 добровольців, лисих, як коліно, нормальне волосся виросло в 11 вже за півроку. Один iз авторів методу — Пол Кемп — запевнив громадськість, що за п’ять років вони зможуть забезпечувати всі клініки світу необхідною кількістю «клонованого» волосся.

Цікаво, що перші експерименти зі «сплячими» клітинами фолікулів учені провели ще у 50-ті роки минулого сторіччя — звісно, на мишах. Але метою цих експериментів було лікування рубців після опіків — на те, що у мишей на пересаджених ділянках голої шкіри починала рости нова блискуча шерсть, якось не звернули уваги. Та і клонувати клітини тоді не вміли.

А тепер, за запевненням учених, подібним методом вони зможуть вирощувати й інші «запчастини» для людини — наприклад, зуби з клітин зубних зачатків. Дещо применшує тріумф те, що віднайдене волосся росте сивим — у ньому не утворюється фарбувальний пігмент. Але ця біда виправна — по-перше, можна пофарбувати, а по- друге, деяким навіть пасує сивина. Проте, напевно, й цю проблему згодом наука вирішить.

МIКРОШПРИЦ ЗАМIСТЬ СВЕРДЛА

Існуючі сьогодні методи лікування облисіння або малоефективні (різні стимулятори кровопостачання шкіри, гормони тощо), або досить неприємні й дорогі. Так, популярна в елітних колах пересадка волосся — видовище не для людей зі слабкими нервами, що б там не казала реклама.

Спочатку кущики волосся спеціальною фрезою вирізають із потиличної частини голови, де вони ніколи не випадають. Потім у лисині свердлять дірочки відповідного діаметра й висаджують у них так звані драфти — «посадочний матеріал». Люди зі слабкими нервами не завжди витримують. Драфти не всі приживаються, та й придатного до пересадки волосся часом буває мало. Інша річ — серія дрібних укольчиків мікрошприцом. А в майбутньому вчені, скоріш за все, зможуть створити на основі клонованих клітин крем або лосьйон — і тоді вже точно жодних лисин!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати