Птахи та...поліетилен
Природоохоронці проводять конкурс, який допоможе зрозуміти вплив відходів на пташиний світДо 14 жовтня у кожної родини є можливість долучитися до просвітницького конкурсу, котрий проводить природоохоронна громадська організація «Українське товариство охорони птахів» (ТОП). Саме цього відзначається День екологічної освіти. Тож природоохоронці, користуючись нагодою, пропонують родинам взяти участь у сімейному конкурсі «Наші птахи і те, що їм заважає». Для цього треба провести невеличке дослідження, а його результатами поділитися із організаторами.
Так, протягом тижня (або двох) треба порахувати кількість використаних поліетиленових пакетів у своєму побуті. Далі — знайти пункт прийому поліетилену і здати використані пакети (за можливості). До 14 жовтня включно описати історію збору поліетилену, власний досвід зі світлиною на своїй сторінці у Facebook, відзначивши товариство, та позначити допис тегом #BirdLifeUA. Критерії визначення переможців: цікава розповідь і вдалий досвід зменшення кількості використання поліетилену.
Здавалось, чому орнітологи проводять конкурс, пов’язаний із використанням у побуті поліетилену? «Їхнє одноразове використання є великою проблемою в Україні. Наслідки у природному середовищі помітні — гілки дерев, обгорнуті поліетиленом, птахи та звіри, що гинуть, заплутавшись у пакетах, неможливість рости рослинам тощо», — пояснюють «Дню» у ТОП.
До речі, про шкоду поліетилену для птахів ідеться у книзі «Наші птахи і те, що їм заважає» (звідси і взяли назву для конкурсу), котру підготувало рік тому «Українське товариство охорони птахів».
«Тема книги — птахи та перешкоди, які вони зустрічають на своєму шляху. Саме штучні додаткові перешкоди, які виникають від людей. Цим обумовлена тема конкурсу — збір пластикових пакетів і зменшення їхньої кількості в особистому повсякденному використанні. У книзі є розповідь про пакети. Це видання — наша можливість проведення еколого-просвітницької роботи, адже у книзі надані розповіді у доступній формі, спрямовані на привернення уваги широкої громади до проблем життя птахів і забруднення навколишнього середовища. Окрім цього, ми ще раз наголошуємо на важливості екологічних питань», — додають у товаристві.
Авторка книги — відома письменниця Катерина Бабкіна, а проілюструвала видання художниця Марися Рудcька. «Видати книгу стало можливо за підтримки Фундації Кока-Кола в рамках проєкту «Українського товариства охорони птахів» «Відновлення річки Тилігул і Тилігульського лиману», — пояснюють у ТОП. — У книзі розповідається про 12 видів птахів, які мешкають на території України. Це — голуб сизий, горобець хатній, ластівка міська, яструб великий, сич хатній, лелека білий, куріпка сіра, курочка водяна, мартин, соловейко східний, крижень і чайка. Та про певні речі та явища, що шкодять птахам: жувальну гумку, пакети поліетиленові, небесні ліхтарики, отрутні хімікати, рибальські сітки, пластикові пляшки, шумове забруднення. Також кожна глава містить невелике завдання, задачку, які спонукатимуть сім’ї звернути увагу на певний аспект більш свідомого екологічного ставлення до довкілля, а також розповідають про пташиний світ України. Вибрані види птахів у більшості своїй відомі та мешкають поруч з нами, а ось чи знаємо ми про них та їхні особливості — це питання».
До речі, учасники конкурсу отримають примірник книги у подарунок (усього розігрується десять книг). Тож мерщій за дослідження, котер може стати і хорошою родинною екотрадицією.