Саакашвілі не ображав «негрів»
Президент Грузії Михайло Саакашвілі пішов шляхом колишнього президента України Віктора Ющенка і дістав звинувачення у ксенофобії. Критикуючи митників, він заявив, що вони в неприпустимій формі обшукують багаж туристів і громадян Грузії, що впливає на авторитет країни і розвиток туризму. «Коли ви їздите до Європи, вас або ваш багаж хтось обшуковує? Ми негри чи що? Чому ми поводимо себе як дикуни?».
І ось за це слово «негри» на Президента Грузії накинулися правозахисники. Назавтра після цього випадку прес-служба Саакашвілі зробила заяву, що слова Президента не пов’язані з будь-якою расою або расовими відмінностями і були свідомо неправильно інтерпретовані деякими засобами масової інформації. Одначе це не задовольнило правозахисників, і вони вимагають публічних вибачень особисто від Саакашвілі.
Тим часом, самі ж вони визнають, що глава грузинської держави не мав намірів когось ображати. Тим більше, що фраза, яку він вжив, є в грузинській мові ідіоматичною.
Так само у квітні минулого року Віктор Ющенко на Київщині під час наради з питань сільського господарства порівняв недолугого працівника з молдаванином: «Ви як молдаванин, — сказав він йому. І тут же уточнив: «Вибачте, це я не мав на увазі націю». Від Ющенка тоді почали вимагати вибачень, особливо наполягала молдавська діаспора, і він на прес-конференції заявив, що то був невдалий жарт.
Певна річ, ні Саакашвілі, ні Ющенко не мали наміру ображати ні негрів, ні молдаван. Вони лише скористалися мовними конструкціями, котрі існують в грузинській та українській мовах. І в кожній з мов існує іще безліч подібних висловлювань. Наприклад: «Крутить, як циган сонцем». Коли ми вживаємо цю приказку, то не маємо жодних намірів ображати циган.
Подібні ідіоматичні вислови вириваються в нас механічно, без жодних задніх думок. Ці вислови вживає народ, і вони відображують його досвід спілкування з тими чи іншими націями. З точки зору політкоректності — це неправильно, але такі реалії.
Згадані випадки свідчать про те, що політики не можуть собі дозволяти все те, що дозволяє простий громадянин. У вустах публічної особи традиційна приказка перетворюється на образу іншої нації або раси.
Особливо пильнують за цим у Сполучених Штатах — політичну коректність там возведено в один із базових принципів держави. Приміром, свого часу суспільство вирішило, що негрів так називати некоректно, і їх стали називати чорношкірими. Потім вирішили, що і це може бути образливо — і тепер їх іменують афроамериканцями.
З такої політкоректності багато насміхається російський сатирик Михаїл Задорнов. Але це сміх замішаний на сльозах, адже в неполіткоректній Росії вже роками йде війна проти російських громадян чеченської національності. А в США спокійнісінько уживаються представники різних етносів. Чи не завдяки такій смішній політкоректності вони не проливають кров один одного?