Секрети Фрейда
Легендарного вченого, автора психоаналізу Зігмунда Фрейда заворожувало напружене сексуальне життя його пацієнтів, але сам він завжди мав репутацію людини зі стійкими моральними переконаннями, коли йшлося про його власний шлюб, пише inopressa.ru, посилаючись на Sunday Times.
Однак тепер, через сто з лишнім років, товста книга запису постояльців у шкіряній палітурці, знайдена в готелі в Малойї у Швейцарських Альпах, змушує припустити, що батько психоаналізу потихеньку дозволяв собі «жити утрьох» зі своєю дружиною й її сестрою.
Книга запису постояльців була знайдена німецьким письменником Францем Мацієвським, який розшукував матеріали для книги про Фрейда. На сторінці за 13 серпня 1898 року постояльці кімнати на двох у готелі Schweizerhaus записалися як «Dr Sigm Freud u Frau», що означає «Лікар Зігмунд Фрейд із дружиною».
— Я знав, на яку дату шукати запис, оскільки Фрейд писав про свій відпочинок дружині Марті, так що я просто пробігав пальцем по сторінці. І знайшов там знайомий почерк, — розповідає Мацієвський. — Але я був вражений, побачивши, що він записав Мінну (сестру Марти) як свою дружину. Були й інші, непрямі свідчення позашлюбного зв’язку Фрейда, але Мацієвський сказав, що це — «образно кажучи, пістолет, що димиться, у руках злочинця, тобто прямий доказ їх любовного зв’язку».
Фрейд, серед британських нащадків якого — художник Люсіан Фрейд, сер Клемент Фрейд і модельєр Белла Фрейд, раніше вважався вірним і не дуже пристрасним чоловіком. Одного разу він напівжартома зауважив, що в молоді роки йому не завадило б побільше досвіду спілкування з жінками.
Експерти вважають, що це, можливо, доведеться переглянути з урахуванням знайденої книги. Біограф Фрейда Пітер Гей, який довгий час виступав проти припущення, що у Фрейда був зв’язок із Мінною, зазначив: «Це (запис у книзі постояльців) робить вельми вірогідним, що він з нею спав». Фрейд познайомився з Мінною, коли залицявся до своєї майбутньої дружини Марти Бернейз. Вони одружилися в 1886 році; у них було шестеро дітей. На думку одного біографа, їх єдиний конфлікт за 50 років шлюбу торкався питання, чи можна готувати гриби разом з ніжками.
У 1896 році приїхала Мінна, і тут почалися плітки. Вона слідувала за ними скрізь і навіть разом з ними переїхала до Лондона. Незадовго до смерті Зігмунда від раку в 1939 році Фрейди переїхали з Відня до Великобританії, рятуючись від Голокосту. Мінні подобалося обговорювати з Фрейдом його роботи, присвячені сексуальній мотивації його пацієнтів, тоді як Марта називала цю частину занять свого чоловіка «порнографією».
Британський історик Пітер Суейлс стверджував, що Мінна була вагітна від Фрейда в 1900 році й зробила аборт. Поїздка до Швейцарії відбулася через два роки після переїзду Мінни до Фрейдів. Пара зупинялася у готелі на три дні. У листівці дружині, на якій стоїть дата «13 серпня» — день його приїзду до Малойї — Фрейд з ентузіазмом описує красу льодовиків. Швейцарський психоаналітик Карл Густав Юнг стверджував, що в 1907 році Мінна зізналася йому, що відчуває провину за свої стосунки з Фрейдом. «Я дізнався, що Фрейд її кохав і що їх стосунки дійсно були дуже інтимними», — розповідає Юнг.
Багато хто із вчених відмахувався від цих свідчень, вважаючи їх інсинуаціями Юнга проти його суперника. Колишній директор архівів Зігмунда Фрейда у Відні покійний Курт Айсслер писав у 1993 році: «В одному сенсі Фрейд був безумовно вище, ніж Юнг: його сексуальна репутація була бездоганною».
Фрейд був досить відвертим, коли йшлося про статеве життя його пацієнтів, і так само потайливим, коли справа торкалася його власного. Суейлс вважав нове відкриття «чудовим кроком» до розкриття секретів самого Фрейда.
«Вони всіх обманювали, — сказав він. — Це відкриття робить Фрейда по-людськи набагато цікавішим, але підриває його репутацію як вченого-сексолога, оскільки він був не дуже відвертим щодо своєї власної сексуальності».
ТАЛАНОВИТИЙ КЛАН
Після переїзду Фрейда до Лондона в 1930-ті роки його нащадки розкинули свої щупальці у всі сфери політичного й культурного життя Великої Британії.
Серед онуків Зігмунда — Люсіан Фрейд, який вважається найвідомішим із нинішніх художників країни, і сер Клемент Фрейд, письменник і колишній депутат парламенту від Лейбористської партії.
Інші члени знаменитого клану — доньки Люсіана: модельєр Белла Фрейд і письменниця Естер Фрейд (за мотивами її першого роману «Неможлива Кінкі» зняли фільм з Кейт Уїнслет у головній ролі).
Серед нащадків Клемента — телеведуча Емма Фрейд, чоловік якої, сценарист Річард Кертіс, написав сценарій, зокрема, до такого кінохіта, як «Чотири весілля й одні похорони».
Випуск газети №:
№2, (2007)Рубрика
Тайм-аут