Що відбувається в нашому молодому мистецтві?
Відповідь на це запитання намагається дати проект «МУХі»
Минулого тижня в Інституті проблем сучасного мистецтва в Києві відбулося відкриття конкурсної виставки в рамках проекту «МУХі», що представляє роботи молодих українських художників, його пріоритетне завдання — «привернути увагу широкої громадськості до головних процесів, що відбуваються в українському сучасному мистецтві». Організатором проекту вже третій рік поспіль виступає Марина Щербенко, куратор галереї «Боттега», а минулого року конкурс заручився підтримкою Інституту проблем сучасного мистецтва. Зазначимо, що мистецьких конкурсних програм в Україні, які б підтримували молодих художників, не так багато. Власне, їх можна перерахувати на пальцях однієї руки (мабуть, наймасштабніша із них — премія «PinchukArtCentre»). Цього року конкурс «МУХі» набув всеукраїнських масштабів, було подано понад 500 заявок з усієї країни. Заявки розглядали експертна рада в складі Олександра Соловйова, Тіберія Сільваші, Вікторії Бурлаки, Марини Щербенко, Віктора Сидоренка та Євгена Карася.
Детальніше про проект «Дню» розповів Андрій СИГУНЦОВ, арт-менеджер галереї «Боттега», один із організаторів проекту.
— За яким принципом ви обирали конкурсантів серед п’яти сотень заявників?
— Експерти передусім звертали увагу на тих художників, які демонструють глядачеві, над чим зараз працюють в Україні молоді художники і як це співвідноситься з основними тенденціями в сучасному мистецтві. Серед основних вимог — віковий ценз конкурсантів: розглядалися заявки художників віком до 35 років. Техніки, в яких працюють конкурсанти, — абсолютно різні: фотографія (Андрій Пилипець), інсталяція (Анна Сороковая), живопис (Анатолій Татаренко).
— Проект проходить уже втретє. Цього року є якісь нововведення?
— Суттєвим доповненням можна вважати той факт, що цього року проект «МУХі» відбувається за сприяння Воронов Арт Фундації, що забезпечує премію переможцям конкурсу: перше місце — 40 тис. грн.; друге — 15 тис. грн.; третє — 10 тис. грн.
— Чи змінилися акценти, основні завдання цьогорічного проекту?
— Гадаю, що ні. Пріоритетним завданням конкурсу є залучення уваги широкої громадськості до головних процесів, що відбуваються в українському сучасному мистецтві. Зауважте — ми не проводимо «конкурс», це — проект. А конкурс — лише одна з його складових. Тобто ми не просто оберемо роботи, художників, виставимо їх, визначимо переможця та роздамо премії. З цього все лише починається... Як приклад можна навести художницю Зою Орлову, минулорічну переможницю, наш конкурс був для неї стартовим майданчиком, точкою відліку (протягом року інтерес до художниці суттєво зріс. — Авт.).
Виставка «МУХі» діятиме до 9 червня в Інституті проблем сучасного мистецтва (Київ, вул. Щорса, 18 д). Після її завершення відбудеться церемонія нагородження переможців у концерт-холі «Crystal Hall», де молоді художники представлятимуть свої роботи в різних жанрах медіамистецтва: інсталяція, digital street art, звукова інсталяція та відеоарт.