Щоб «магічна сила природи» не стала трагічною
Жоден фітотерапевт, нехай він навіть геній, не має права самостійно встановлювати хворому діагноз. Це прерогатива лише поліклінік та діагностичних центрів, оснащених відповідним обладнанням, переконаний А.Шевчук. Будь-яка «самодіяльність» особливо небезпечна, коли пацієнт обтяжений хронічним захворюванням. Адже у такому випадку то затихаючи, то розгоряючись, хвороба втягує в патологію інші органи та системи організму, тобто лікувати треба вже цілий «букет» захворювань. Оскільки ж медикаментозні методи зцілення не завжди показані хворому, викликають алергії та істотно впливають на інші органи, то розв’язати проблему допомагає комплексна фітотерапія.
Звісно, вона також не панацея. До того ж, дуже важливо, в чиїх руках знаходиться лікарський «інструмент» матінки природи. Керуючись власним досвідом, Андрій Шевчук вважає, що фітотерапевт, котрий купляє трави на ринку або в аптеці, нагадує музиканта, який береться грати на чужій скрипці. А стійкий терапевтичний ефект можуть забезпечити лише власноруч, зі знанням справи зібрані трави, причому, краще — дикоростучі. Тим більше, що лікування рослинними зборами триває в окремих випадках на протязі року, пацієнт має стати союзником фітотерапевта, його потрібно «ввести в комфорт», і відповідальність за здоров’я хворого є дуже великою.
Слід бути дуже обережним у поводженні з поданою в яскравій обгортці реклами «магічною силою природи» і солодкою патокою багатообіцяючої реклами фітопрепаратів взагалі, радить наш читач. Навіть якщо вона супроводжується в ненаукових публікаціях коментарями людей з вищою медичною освітою. Адже будь-які ліки, корисні для однієї людини, можуть бути отрутою для іншої, тож лікувати належить конкретного хворого. Окрім того, на думку А.Шевчука, не варто забувати недавню заяву в телепередачі «Захист» глави податкового відомства Миколи Азарова про те, що багато імпортних лікарських форм, в тому числі на фітооснові, закуповуються задешево, дякуючи граничним термінам реалізації. Таким чином, крилатий вислів «Лікарю, не зашкодь!» можна доповнити не менш актуальним «Пацієнте, не зашкодь самому собі!»