«Щось не так?» — запитує папуга, коли господар не в гуморі
— Привіт, — пролунав незадоволений хрипкий голос, і, повернувшись, я побачила крихітного папугу, котрий причіпливо роздивлявся мене. «Привіт», — відгукнулася я. «Михайло Горбачов — гарний хлопчик», — довірливо повідомив папуга. Я не знайшла, що відповісти. У цей момент у кімнату забрів пухнастий кіт на ім’я Кіка. «А Кіка — дурень», — обернувся до нього папуга. Кіт ображено махнув хвостом і вийшов, сповнений достоїнства.
...Минуло кілька років. Я снідала погідним літнім ранком, коли у вікно до мене залетів інший папуга. По-господарському оглянувши стіл, він поклював сир і миттю видерся мені на голову. Умостившись там, папуга одразу ж повідомив, що він — Кеша, і назвав свою адресу. Повернути його господарям не становило труднощів: вони жили на поверх вище...
Тож чи справді все, що кажуть папуги, вони запам’ятовують і відтворюють механічно? Або вони все ж таки розуміють, коли і що доречніше сказати? Члени Американської ветеринарної асоціації дiйшли висновку, що папуги за своїми розумовими здібностями не поступаються таким високорозвиненим представникам тваринного світу, як шимпанзе та дельфіни. Фахівці стверджують, що папуги здатні засвоювати «складні інтелектуальні концепції, які не зможе осягнути навіть дитина у віці до п’яти років». Серед пернатих цього виду, який вивчається, були такі, котрі пам’ятали назви 50 предметів і безпомилково їх розрізнювали, знали і розрізнювали кольори, рахували до десяти. Папуги реагували на настрій своїх господарів і, коли ті поверталися додому не в гуморі, часто запитували: «Щось не так?»
При цьому дослідники зазначають, що папуги не схильні підкорятися. Вони прагнуть командувати навколишніми, і якщо у випадках з людьми це їм рідко вдається, то домашня живність, як правило, підкоряється. Наприклад, один із піддослідних папуг віддавав розпорядження німецькій вівчарці, які та покірно виконувала.
Останнім часом за зростанням популярності папуги обганяють у США всіх інших домашніх тварин. Пояснюється це, мабуть, тим, що у Штатах, як ніде у світі, багато самотніх людей. Папуги стають своєрідними компаньйонами немолодих і самотніх. Усе-таки є з ким перекинутися словечком...