Стежками Гаррі Поттера
Чим привабливий кінотуризм?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20071212/4217-8-2.jpg)
Відвідати місця, де жили персонажі улюблених кінофільмів, туристи сьогодні мріють ледве не більше, ніж побачити традиційні визначні пам’ятки.
Кінотуризм — вельми прибуткова справа. Наприклад, за результатами досліджень британських фахівців, архітектурні визначні пам’ятки, показані в кіно, приносять скарбниці королівства 2,6 мільярда фунтів стерлінгів на рік. Наприклад, литовці після виходу картини про канібала Лектера (за сценарієм, він родом із Литви) пропонують спеціальний тур. Він включає в себе поїздку Вільнюсом, відвідування «Свята Ганнібала» в місцевому маєтку і зустріч із самим людоїдом, пишуть РІА «Новости». Після виходу на екран «Володаря кілець» значний притік туристів відчула на собі Нова Зеландія. Ось уже чотири роки поспіль сюди стікаються мільйони людей, аби на власні очі побачити ліси та гори, де проходили зйомки. Подібний туристичний бум свого часу пережив Пхі Пхі (Таїланд). Цей тайський острів прославився після фільму «Пляж» із Леонардо ді Капріо в головній ролі.
Одна з найпопулярніших екскурсій у Нью-Йорку — автобусний тур «Секс і місто» місцями бойової слави Керрі Бредшоу та її подруг. За три з половиною години можна відвідати близько 40 пам’ятних місць, які поділяться на «романтичні», «тусовочні», «знакові» та «шопінгові». Ви «посидите в барі на стільці Керрі, відвідаєте магазини, у яких вона вдягалася; місця, де Керрі читала лекції про самотність і падала на подіумі; галерею в Сохо, де працювала Шарлотта, і меблевий магазин, у якому Ейден (хлопець Керрі) продавав свої крісла та стільці».
Франція — рай для кіноманів. У Марселі можна покататися дорогами фільмів «Таксі» й «Таксі-2», у Нанті — подивитися замки, де знімали сцени «Королеви Марго», у Ніцці — відвідати місця відпочинку «Містера Біна». Та найпопулярніші місця — ті, де жила і працювала офіціантка Амелі, — в Парижі. Вони відмічені великими плакатами iз зображенням Одрі Тоту, так що пропустити їх важко. Після виходу фільму на екран у Парижі почалася справжня «амеліманія»: її ім’ям називали магазини, кав’ярні, ресторани, готелі та дітей, а в кав’ярні, де працювала героїня (Deux Moulins), стояли величезні черги.
Напередодні світової прем’єри кінофільму «Код да Вінчі», знятого за однойменним романом американця Дена Брауна, паризький музей Лувр запропонував відвідувачам здійснити 50 хвилинну екскурсію слідамиперсонажів книжки й кінострічки. Бажаючі повинні були взяти напрокат трубку аудіогіда і йти залами та галереями Лувра тим же маршрутом, яким проходили герої роману. Супровідний текст екскурсії начитав популярний французький актор Жан Рено, який виконує у кіноверсії «Коду да Вінчі» роль поліцейського комісара Безу Фаша.
Задовго до адміністрації Лувру багато паризьких туристичних агентств почали пропонувати клієнтам екскурсії слідами героїв твору Брауна. Найдешевший із маршрутів, що пролягає від готелю «Ріц» на Вандомській площі через сад Тюїльрі до Лувру, потім — на площу Згоди, а звідти на інший берег Сени до церкви Сен- Сюльпіс, обійдеться туристу близько 30 євро. А вартість найдорожчого варіанту, що включає, крім екскурсій, проживання у Шато де Віллет під Парижем, де зупинялися герої роману й велися зйомки фільму, доходить до чотирьох тисяч євро.
І турагентства, і музей не лишилися в накладі. Згідно з офіційними статистичними даними, кількість відвідувачів Лувру в 2005 році збільшилася на 600 тисяч осіб порівняно з попереднім роком. А в церкві Сен-Сюльпіс, яка раніше зовсім не входила в число найбільш відвідуваних паризьких визначних пам’яток, у розпал туристичного сезону тепер відбувається справжнє стовпотворіння.
Масовий інтерес до «Коду да Вінчі» підтверджується й іншим цікавим фактом: за кілька місяців у вагонах швидкісного експреса «Євростар», що курсує між Парижем і Лондоном, було виявлено близько тисячі примірників книжки Брауна, забутих тими, хто вирішив із Франції піти за героями роману в Англію та Шотландію.
У Великій Британії було знято і безліч інших картин, що створили нові туристичні стежки. Взяти хоча б фільм «Щоденник Бріджит Джонс», героїня якого своєю постійною боротьбою з власними недоліками не може не викликати співчуття. Екскурсій «визначними пам’ятками» фільму про Бріджит Джонс поки що немає, але туристи можуть самі погуляти місцями Бріджит Джонс, керуючись картою, яка продається у всіх книгарнях і кіосках.
Ще одна кіношна визначна пам’ятка — лондонський вокзал King Cross. Після того як кілька дітей розбили лоби об цегляну стіну, намагаючись потрапити на секретну платформу «9 3/4», звідки, згідно з романами про Гаррі Поттера, вирушає поїзд у школу чарівників Хогвартс, було вирішено зробити туди «вхід». Несправжній прохід трохи втопили у стіні, й туристи тепер можуть там фотографуватися.
Крім того, для фанатів організували екскурсію «Десять годин в англійській казці», яка, крім відвідування платформи вокзалу King Cross, включає в себе візит у лондонський зоопарк з удавом, який «говорить», і в чарівну лавку в лондонському підворітті.
Школу чарівників Хогвартс, де вчилися майбутні чарівники, знімали в замку Алнік, маєтку графів Нортумберлендських. Це другий за величиною маєток в Англії після Віндзору. Після зйомок «Гаррі Поттера» кількість його відвідувачів збільшилася на 120%.
Випуск газети №:
№217, (2007)Рубрика
Тайм-аут