«Такі роботи відкривають інший світ»
У Донецьку — виставка рідкісних гравюрВиставка французької гравюри XVII—XIX століть відкрилась в Донецькому обласному художньому музеї (ДОХМ) 6 лютого. Цього року ДОХМ минає 75 років, і цей проект розпочинає серію виставок до ювілею.
У експозиції 39 робіт із колекції музею, вони виконані в різних техніках: гравюра різцем, офорт, літографія, пунктирна гравюра, олівцева манера. Найдавніша робота — «Портрет Гійома де Брізасьє», виконана Антуаном Массоном 1664 року в техніці гравюри різцем. Персонаж портрета, гордовитий чоловік у перуці, — секретар королеви Анни Австрійської. Роботу виконано за живописним оригіналом Ніколя Міньяра.
На виставці об’єднано безліч тем: релігійні, побутові, міфологічні. Притягують погляд ніжні риси «Мадонни-садівниці» за картиною Рафаеля Санті, це — робота першої половини XIX століття, виконана Демарто в техніці гравюри пунктиром. Навпроти — сатиричні нариси з життя Парижа: «Маленькі кусаються», «Школа П’єро», «Плащ Арлекіна». Це — окраса колекції, літографії славетного майстра Поля Гаварні з серії «Маски та обличчя», датованої серединою XIX століття.
Заступник директора ДОХМ і куратор виставки Марина Третьякова коментує: «Французька друкована графіка — цінна частина зібрання музею, яке нараховує понад шість тисяч експонатів. У роки окупації музей втратив колекцію, та в 60-х роках його відродили, найвідоміші музеї СРСР передавали йому свої роботи, серед них — французька, німецька, італійська, голландська графіка. Найбільш значна частина цієї виставки надійшла у 1960 — 1980 роки з Ермітажу та Державного музею образотворчих мистецтв імені Пушкіна в Москві».
Директор ДОХМ Галина Чумак розповідає: «У нас така виставка графіки вперше, ми доклали багато зусиль для її організації. До ювілею готуємось близько двох років, всього буде п’ять-шість виставок. У лютому відкриємо проект, присвячений ювілею Тараса Шевченка, у вересні — виставку робіт анімалістичного жанру із зібрання музею».
«Такі роботи відкривають інший світ! У графіці все інакше, це — найдавніший вид передачі образів, який пішов ще з первісних людей. Графіка — це ораторія, де беруть участь усі жанри образотворчого мистецтва», — поділився враженням народний художник України, графік Володимир Шендель.
Виставка французької гравюри XVII — XIX століть триватиме до 30 березня.