Перейти до основного вмісту

Там, де Бог

У Львові представляють експозицію «Різдво в «Iconart»
22 грудня, 11:00
Фото авторки

Такі виставки у галереї сучасного сакрального мистецтва «Iconart» – добра груднева, ближче до дня Святого Миколая, традиція. 

У показі цього року – роботи 19 майстрів, і це – Ольга Кравченко, Роман Зілінко, Іван Дашко, Ярослава Ткачук, Марія Легінович, Данило Мовчан, Наталя Русецька, Ольга Ковтун, Оксана Романів-Тріска, Богдан Пікулицький, Роман Барабах, Олександр Антонюк, Олена Левдер, Катерина Кузів, Катерина Дмитерко, Ярина Мовчан, Кость Маркович, Софія Сулій і Остап Лозинський. Куратор виставки – Остап Лозинський.  

«У кожній нашій Різдвяній виставці – нові роботи, хоча автори можуть бути ті самі, що брали участь у попередніх виставках. Тому експозиція кожного року – інша»,– розповів «Дню» арт-менеджер «Іконарту» Олег Гринчук. І додав, що сюжетна лінія на цій виставці відсутня, але всі роботи об’єднані темою Різдва  – не тільки в сенсі народження Ісуса Христа, а й як початку чогось нового. Фундаментально нового – в тім числі. 

Для прикладу, такою є робота «Сотворення Адама» випускника Львівської академії мистецтв (відділення сакрального мистецтва) Данила Мовчана, який багато рефлексує над іконою і про якого його педагоги  говорять, що він «вже начебто себе знайшов і його вже багато хто знає не лиш тут, а й за кордоном, але художник не припиняє руху».

Привертають увагу зображення Богородиці – Уляни Нищук, Олени Левдер, Романа Зілінка, Уляни Томкевич та Івана Дашка.

Є у показі є й лики святих – Архангела Михаїла та Чудотворця Миколая.

У галереї превалюють ікони, але є також роботи-рефлексії на тему сакрального. Наприклад, Олександра Антонюка, де з багатою колористикою зображена втеча Святої Родини до Єгипту. «Це можна сприймати за бажанням і як ікону, і як картину, котра би прикрашала інтер'єр», – говорить арт-менеджер. 

У показі представлені роботи, виконані в різних техніках – це й олія на полотні, і кераміка на дереві, і левкас, і лінорит («Янголя» Ольги Ковтун), й ікона на склі («Святий Миколай» Оксани Романів-Тріски»).

А Святий Миколай Остапа Лозинського зображений на дошці XIX (!) століття. 

Виставку щойно відкрили, але вже є схвальні відгуки – «Чудова виставка». «Чудові, теплі, ніжні роботи». Й отакий, дуже влучний, як мовиться – в яблучко, а особливо для міст, де превалює туристичний кластер: «Атмосфера Різдва не там, де ярмарки і глінтвейн, а там, де Бог. Дякую за виставку. Дякую за настрій». 

До речі, про настрій. Його створюють, звісно, передусім роботи, представлені у показі. Але не тільки. Музичний супровід – також. «Ми домовляємося з нашими іконописцями, щоби вони, готуючись до виставки, добирали до неї й музику, яка, на їхню думку, доповнювала б візуальний ряд, – говорить Олег Гринчук. – До цієї виставки добирали музику самі. І це класичні, приємні для сприйняття, навіть попсові, як от «АББИ», композиції».

Поринути в атмосферу Різдва, що її створили у галереї сучасного сакрального мистецтва «Iconart», встигнуть всі охочі – експозиція чинна до 2 лютого.

Довідково: 

Галерея сучасного сакрального мистецтва Iconart розпочала роботу 14 лютого 2010 року виставкою ікон Іванни Крип’якевич-Димид «Між Різдвом та Воскресінням. Ікона та навколо неї». Від часу створення та до сьогодні галерея знайомить відвідувачів з найкращими зразками релігійного малярства знаних львівських художників Петра Гуменюка, Іванни Крип’якевич-Димид, Оксани Романів-Тріски, Люби Яцків, молодих творців Данила Мовчана, Наталі Русецької, Остапа Лозинського та представників інших українських шкіл сакрального мистецтва Олександра Антонюка, Андрія Коваленка, Ольги Ковтун.

«Наша мета – це зближення сучасного мистецтва та християнської духовності, переосмислення традицій у сьогоднішньому культурному контексті, а також створення можливості нового розвитку церковного мистецтва, – говорять у галереї. – Саме сакральність є особливо важливою складовою в нашій діяльності. Адже сьогодні мистецтво, пройшовши крізь довгі періоди абсолютної сакралізації, а також тотальної десакралізації, віднаходить цю категорію по-новому.

З 20 жовтня 2010 року галерея Iconart облаштувалась у власному невеличкому й затишному приміщенні на вул. Вірменській, 26, ставши простором для презентації сучасного українського сакрального мистецтва, місцем зустрічі шанувальників цього мистецтва, середовищем, відкритим для дискусій та творчого пошуку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати