«Троянський» кінь від архітектури
Новий скульптурний «шедевр» Зураба Церетелі буде встановлено в центрі Харкова![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040224/432-8-5.jpg)
Десятиметровий бронзовий вершник стане пам’ятником козацькому сотнику Харку (Харитону), який, за переказами, у ХVII столітті побудував фортецю й дав своє ім’я місту та одній з річок. Цікаво, що монумент стане ювілейним подарунком місту від спонсорів, а також від самого Зураба Церетелі, отже, не коштуватиме міській казні ані копійки.
Минулого тижня президент Російської художньої академії Зураб Церетелі особисто прибув до Харкова, де зустрівся з міським головою Володимиром Шумілкіним, депутатами міськради та архітекторами. Колеги разом обговорювали місце, де має бути встановлено пам’ятник. До речі, це буде перша кінна статуя — досі усі харківські монументи являли собою постаті на повен зріст. Один лише Ярослав Мудрий, після того, як у середині 90-х років його ім’я отримала Юридична академія, присів поруч на троні.
Як виявилося, у півторамільйонному місті знайти місце для пам’ятника його засновнику не так уже й просто. Архітектори розглядають кілька місць для його розташування. Коли вони зупиняться на якомусь з можливих варіантів, автор комплексу на Поклонній горі повернеться, аби уточнити розміри скульптурної форми. Але й зараз відомо, що буде вона витримана в улюблених форматах майстра — не менше восьми-десяти метрів.
Не обійшовся проект і без суворої критики. Нападником став харківський скульптор Фелікс Бетлеємський. Окрім заперечення художніх достоїнств російського подарунку, серед його аргументів домінували такі. Раніше міська влада об’явила конкурс на кращий проект монументу до ювілею. Виграв проект Бетлеємського — тріумфальна арка (щоправда, кошторисна вартість її зведення — понад 7 мільйонів гривень, за це міську владу не менш суворо критикували інші скульптори, зокрема ті, чиї проекти було відхилено). Харків’янин вже виготовив глиняний макет свого дітища, витративши на роботи, за його словами, 220 тисяч гривень, для чого довелося продати квартиру. Тому згоду міської влади прийняти подарунок замість будівництва арки за своїм проектом вважає непорядним учинком.
Що ж до харківського мера, то він задоволений можливістю суттєво зекономити муніципальні кошти та обіцяє відшкодувати усі матеріальні витрати харківського опонента Зураба Церетелі.
Так чи інакше, але до свого ювілею Харків збагатиться пам’ятником, який, не виключено, стане одним із символів міста.