Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Це найкраща українська школа в ЄС»

Журналіст «Дня» побувала на останньому дзвонику в українській школі у Ризі, в якій, до речі, навчаються здебільшого росіяни та латиші
21 травня, 09:53
ЛІДІЯ КРАВЧЕНКО: НАВЧАННЯ У НАШІЙ ШКОЛІ МАЄ ОСОБИСТО ОРІЄНТОВАНИЙ ХАРАКТЕР

«Ви тільки не плачте, все буде добре, —  каже директор школи українській мамі, що прийшла дізнаватися про умови навчання в школі. — У нас хороші умови. Ми любимо дітей, як своїх. Ми розуміємо ваше становище».

У ході довгої розмови про ситуацію в Україні, освіту та бажання жити в мирі, киянка таки втрималася від сліз. У неї три дитини, й одна з них — хлопчик, що перейшов до восьмого класу. Їхня родина вирішила переїжджати в Латвію, однак це ще не остаточне рішення. Ризька українська школа  стала одним із перших місць, які відвідала українська мама, перебуваючи тут.

За словами директора школи Лідії Кравченко, таких мам зараз побільшало, й це зрозуміло, бо кожен хоче жити в спокої та мирі. Однак переважна кількість школярів — не діти мігрантів, це — латиші та росіяни. Українці тут у меншості. При цьому кожен, хто тут вчиться, вивчає й українську мову, культуру, історію. Сама директор школи розмовляє українською і своїм прикладом показує дітям те, до чого потрібно прагнути. Директор підкреслює, що в школі діє особисто орієнтоване навчання.

Лідія Кравченко заснувала школу ще  наприкінці 1980-х. Однак тоді це були недільні курси.  Охочих навчатися тут більшало, і згодом було організовано перший клас. Зараз у школі дванадцять повноцінних класів і група для дошкільнят.  Загалом це — 250 учнів. Українська школа пройшла непростий шлях. Але вчителі готові зробити для свого закладу все, щоб він продовжував свою роботу та розвивався.

Блок української мови, літератури та історії побудовано на спеціальній програмі: діти вчаться за українськими підручниками, однак за стандартами ЄС. Програми готують вчителі та апробовують їх у міністерстві освіти Латвії. «Латиші дуже швидко вчать українську мову. Навіть краще, ніж росіяни. Ви почуєте їхню вимову. Так само швидко тут вчать українці латиську», — розповідає Лідія Кравченко.

Пані директор наголошує, що навчання в школі побудоване на основі ризьких освітніх програм і кращих зразків українських шкіл світу. На сьогодні школа є однією з кращою в Ризі. Це стосується не тільки рівня навчання, а й матеріально-технічної бази. Тільки одна бібліотека тут налічує 17 тисяч назв книжок. Діти мають скайп-семінари з провідними українськими вчителями та науковцями.

«Ми підтримуємо всі національні меншини. Українські рижани — це важлива частина нашого суспільства, дуже активна її частина. На початку будівля школи була не в найкращому стані. І тому, коли ми прийшли до влади, вирішили їй допомогти. Сьогодні ризька українська школа є, напевно, кращою й найбільш сучасною українською школою в країнах Європейського Союзу», —   розповідає міський голова Риги Ніл Ушаков.

Він був одним із тих, хто підтримав школу та дав їй можливість розвиватись.

Минулої п’ятниці в освітньому закладі відбувся випускний вечір. У актовій залі зібралися батьки, учні, вчителі та гості. Захід було розпочато з двох гімнів — латвійського та українського. Це був той момент, коли діти та їхні батьки, вчителі, стоячи співали обидва Державні гімни. А завершувався захід гімном школи. Хтось прийшов на останній дзвоник у вишиванці, хтось — у шкільній формі, випускники — у святковому вбранні. Це такий симбіоз національного, традиційного й сучасного.

«Мій син закінчує дев’ятий клас. Ми дуже раді, що він навчався саме в цьому закладі. Однак вимушені за місцем проживання змінити школу», — розповідає Світлана. Вона народилась у Ризі й жодного разу не пожалкувала, що віддала сина навчатися саме сюди. За її словами, тут до дітей дуже хороше ставлення, а також високий рівень знань.

ВИПУСКНИКИ ШКОЛИ Є ПРОВІДНИМИ ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ЛІКАРЯМИ, ПРАЦІВНИКАМИ У СФЕРІ ІНФОРМАЦІЇ, ЕКОНОМІСТАМИ

«Я прийшла в цю школу в четвертому класі. Я — не українка, але це не має значення. Мені дуже приємно було навчатися тут, у цьому колективі.  Впевнена, що сумуватиму за школою», — коментує випускниця дванадцятого класу Аліка.

За традицією  тут  пишуть повідомлення в майбутнє та відсилають їх у небо. Більшість випускників ще не визначилися зі своїм життєвим шляхом.  Проте вони на сто відсотків впевнені в тому, що українська школа принесла їм знання та віру в людей.

БІБЛІОТЕКА ШКОЛИ НАЛІЧУЄ 17 ТИСЯЧ КНИЖОК

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати