«Українська колекція»: глобальний старт

У щоденному потоці локальних музичних акцій на тлі виникаючих і зникаючих назв, імен, синглів душі часом стає ніяково і незатишно. Невже весь цей музично-галасливий супровід днів наших ось так і відійде, не лишивши по собі значного сліду? Невже ніхто з наших колись уславлених і знаних героїв сцени не є достойним особливої уваги, позбавленої випадково-ситуативного мерехтіння інформаційних повідомлень. Чи лишилась МУЗИКА? Сучасна МУЗИКА, про яку можна сказати, що вона переживе своїх авторів.
Київська аудіокомпанія «Атлантік» вважає що такі автори і така музика існують. Її окремі, а точніше, видатні зразки будуть представлені в спеціальній серії компакт-дисків «Українська колекція». Ідея взагалі не нова. Подібні CD-серіали існують скрізь, в усіх європейських країнах. Однак в Україні така серія з’явиться вперше. Хоча вже маємо перші шість дисків, які відкрили рок-напрямок «української колекції» з підзаголовком «рок-легенди». Зрозуміло, з часом колекцію поповнять кращі виконавці естради, поп-музики, фольлору, джазової сцени. Поки що є сенс представити альбоми, які щойно з’явились на музичному ринку нашої країни. Це — «Плач Єреміїї», «Віка Врадій», «Кому вниз», «Мертвий півень», «Скрябін», «ЯЯЯ». Усі диски не є збірками хітів за «енну» кількість років. Насправді кожен з альбомів — це прискіпливе сканування музичної еволюції колективу, реконструкція його шляху на зразках найбільш характерних творів. Саме цей принцип відбору лежить в основі української колекції. У випадку з «Плачем Єремії», окрім пісень з порядкових альбомів «Най буде все як є», «Двері котрі насправді є» і «Хата моя» в диску розміщено пісні сольних проектів Тараса Чубая «Наше Різдво» і «Наші партизани». Усе це разом дає уяву про еволюцію лідера «Плачів» Тараса Чубая, який невпинно докопується до глибин народного мелосу. Його пошуки коренів якраз і відображає «колекційний» «Плач Єремії».
Стосовно «Кому вниз» — а це найбільш яскравий носій епічного року — все простіше. Їхній монументалізм, що містить певну субстанцію вічності, не пережив принципових змін протягом 15 річної кар’єри групи. Щоправда,, останні роботи Андрія Середи і компанії витримані в дусі гримучої суміші готики, індастріел-року і народної автентики. Одна з таких композицій — «Мамай» — є на диску. До речі, прослухати повністю альбом «Кому вниз», то все одно, що переглянути який-небудь потужний історичний блокбастер.
Диск Віки Врадій — колись супермодної і дуже класної співачки, яка нині мешкає в Нью-Йорку, зібрано з пісень, що були зафіксовані на чотирьох її студійних альбомах. Зрозуміло, що там «Шахтарські буги», «Тинди-ринди», «Україна-рок-н-рол», «Мамо, я дурна» — тобто пісні, які принесли славу співачці ще на першій «Червоній Руті». Варто зазначити, що естетична ніша Віки Врадій до цього часу лишається порожньою.
Львівська група «Мертвий півень» має багату дискографію. Саме ця обставина викликала труднощі відбору пісень у самих музикантів. Спробуйте вибудувати стрункий музичний ряд, якщо протягом дванадцяти років вони грали безліч стилів. Внаслідок з’явився досить симпатичний альбом з характерних для «Півнів» сріберно-прозорих балад, музичних пародій і веселих рок-н-ролів. Суцільний релакс!
Кузьма, тобто лідер групи «Скрябін» Андрій Кузьменко, спробував в своєму «колекційному» диску сполучити дві основні гілки музичної еволюції «Скрябіна» — танцювально-електронну та альтернативно-рокову. Притому відверто-попсових пісень тут всього дві — «Танець пінгвіна» і «То моє море». Дуже добре, що на диску є «Годинник», «Прикрий світ» та «До смерті і довше» — композиції, які можна вважати своєрідними вершинами класичного складу групи «Скрябін».
Формація «ЯЯЯ», зібрана колись екс-гітаристом «ВВ» Юрієм Здоренком, в середині 90-х претендувала на статус супергрупи. Тоді це був справжній глем-рок — потужний і моторний, з дотепними текстами Антона Яковини. Тоді ж команда записала два повноцінні альбоми «Гей, газу» і «Джига». На «колекційному» «ЯЯЯ» є також пісні, які не виходили друком в період «зоряного» часу «ЯЯЯ».
Отже, перші шість позицій великого серіалу зі скромною назвою «Українська колекція» — це, за думкою видавців, лише перші шість кроків серед багатьох наступних. Ідеологія глобального починання аудіокомпанії «Атлантік» — це не просто патріотизм чи амбіційність. Насамперед — це логічний, природний і своєчасний проект в країні, яку непомилково вважають однією з найбільш співочих і музичних в світі.