Українська мегазірка захистила свої права

Наприкінці минулого тижня Московський міський суд відклав розгляд касаційної скарги компанії звукозапису «С.Б.А. Продакшн» на рішення Басманного районного суду м. Москви, яким задоволено позов лідера українського рок-гурту «Воплі Відоплясова» Олега Скрипки, — повідомляє інформаційне агентство Інтерфакс.
Нагадаємо, що Олег Скрипка звернувся до суду з вимогою розірвати укладений ним понад п’ять років тому договір із компанією звукозапису «С.Б.А. Продакшн». Свої вимоги він обґрунтував, зокрема тим, що компанія неодноразового без згоди автора передавала права на його твори третім особам. За словами лідера «ВВ», на пострадянських теренах було виявлено порушення його авторських прав щодо таких альбомів, як «Музіка», «Країна мрій», «Любов». Разом із тим, не було належно виконано погодженого у договорі зобов’язання щодо виплати Олегу сум авторського гонорару.
У березні цього року Басманний районний суд м. Москви частково задовольнив позовні вимоги Олега Скрипки. Що найважливіше — рішенням суду встановлено факт порушення авторських прав, та, як наслідок, розірвано договір артиста з компанією звукозапису «С.Б.А. Продакшн». Що не менш важливо, і погодьтеся, приємно, суд вирішив стягнути з компанії звукозапису «С.Б.А. Продакшн» на користь українського рок-виконавця 113 576 російських рублів. Звичайно, це далеко не 87 тисяч доларів США, які вимагав стягнути Олег, але все одно подія немало значна.
З проханням прокоментувати ситуацію «День» звернувся до Олега МАКАРОВА, партнера Адвокатського об’єднання «Василь Кісіль і партнери», яке представляє інтереси Олега Скрипки: «На превеликий жаль, на пострадянському просторі склалося так, що угоди між артистами та рекординговими компаніями укладаються на вкрай невигідних для артистів умовах. У середині 90-х у несприятливій ситуації опинився й Олег Скрипка, якому лише в Москві запропонували більш-менш гідні умови співпраці. У 1997 році Олег уклав договір із компанією «С.Б.А. Продакшн», відомою під торговою маркою «Gala Records». За умовами договору, Олег Скрипка передав на невизначений строк авторські права на альбоми «Музіка», «Країна мрій». Зі своєї сторони, компанія «С.Б.А. Продакшн» зобов’язалась виплачувати йому авторський гонорар у розмірі 20% від вартості реалізованої аудіо продукції. Впродовж декількох років фронтмен гурту «ВВ» неодноразово звертався з вимогою надати передбачену законом інформацію про обсяг реалізованої продукції. Письмово жодної відповіді від компанії «С.Б.А. Продакшн» не надходило, а усно її представники стверджували, що попит на продукцію невеликий, а тому обсяги її продажу не значні. Хоча, не секрет, що наприкінці 90-х Олег Скрипка був у десятці кращих виконавців, а його альбоми з шаленою швидкістю розкуповувалися на теренах Російської Федерації. То ж, коли Олегу запропонували передати авторські права й на інші альбоми, він відмовився від «звабливої» пропозиції та вирішив розірвати договірні стосунки з компанією «С.Б.А. Продакшн».
За результатами переговорів нашого адвокатського об’єднання з адвокатським бюро «Сікайло, Матвєєв, Габбасов і Партнери» було погоджено стратегію захисту інтересів Олега Скрипки. Зі своє сторони, ми підготували необхідні документи щодо обставин спору та змісту спірних правовідносин, а наші московські колеги представляли інтереси Олега у судових інстанціях. Позовні вимоги полягали, по-перше, у стягненні 20% вартості реалізованої продукції, а по-друге, у розірванні договору з компанією «С.Б.А. Продакшн». Зауважу, що за інформацією незалежного московського агентства, підготовленою на наше прохання, обсяг продукції, реалізованої протягом дії договору, становив майже півмільйона доларів США. Всупереч положенням закону, без згоди на те нашого клієнта і, зрозуміло, без виплати належного авторського гонорару, компанія «С.Б.А. Продакшн» передавала права на виробництво та продаж аудіо продукції іншим компаніям звукозапису в Росії, Білорусі та Україні («Nova Records», «Lavina Music», «Moon Records» тощо).
Суд встановив, що компанія «С.Б.A. Продакшн» порушила умови договору з Олегом Скрипкою. Виходячи з цього, суд задовольнив вимогу Олега про розірвання договору, та частково задовольнив вимогу про стягнення невиплаченого авторського гонорару. Дані бухгалтерського обліку компанії «С.Б.А. Продакшн» щодо обсягу реалізованої продукції гурту «ВВ» не відповідають реальним обсягам, і це зрозуміло, оскільки 1997—98 роки — розквіт так званого чорного ринку. На жаль, суд вирішив, що результати незалежного дослідження не можуть бути покладені в основу судового рішення, а тому виходив саме з даних бухгалтерського обліку. Крім того, з урахуванням строку позовної давності, приймалися до уваги офіційні дані за останні три роки, в той час, як основний обсяг реалізованої продукції припадає саме на період поза межами позовної давності. Звідси й сума близько 114 тисяч російських рублів, що становить приблизно 3 тисячі доларів США. У будь-якому разі, на нашу думку, це — перемога. Ще до початку судового процесу, Олег сказав, що у цій ситуації фінансове питання не на першому місці, головне — повернути авторські права.
Компанія «С.Б.А. Продакш» оскаржила згадане рішення суду у касаційному порядку, тому на цей час справа перебуває у провадженні Московського міського суду. 22 жовтня і 4 листопада відбулися судові засідання у цій справі, за результатами яких очевидно, що адвокати компанії звукозапису обрали тактику процесуального затягування розгляду справи. Принагідно зауважу, що рішення Басманного районного суду м. Москви набере законної сили після розгляду справи у Московському міському суді».
Олег Скрипка захищає свої авторські права не вперше. Так, на його користь вирішився конфлікт із радіо «Ностальжі», яке використовувало музику «ВВ» у рекламі, і з мистецькою організацією УМПО. Остання мала на меті створити продюсерський центр, залучивши до нього лідера «ВВ», а відтак, домогтися, аби усі альбоми стали її власністю. А суд у Москві — взагалі безпрецедентний факт захисту прав українською мега-зіркою на території іншої держави. Хай ці чоловічі вчинки Олега Скрипки стануть прикладом митцям у відстоюванні себе у жорсткому світі шоу-бізнесу.