Українські акценти
У Львові — виставка творів сучасних авторів
«День» уже повідомляв про те, що Міжнародний інститут освіти, культури і зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» підготував низку заходів за участю представників світового українства (див. статтю «До Львова приїдуть українці з цілого світу» в № 143 від 13 серпня 2013 р.). Нагадаємо, зазначені заходи триватимуть упродовж тижня, і це — річна нарада світової організації українських жіночих організацій, Х Світовий конгрес українців та IV Міжнародний конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна в міжнародній спільноті», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Відтак «у ці дні Львів і Національний університет «Львівська політехніка» є центром єднання українців з цілого світу», — наголосила «Дню» директор МІОКу Ірина Ключковська. І додала, що МІОК та «Львівська політехніка» приймуть понад 400 українців із 35 країн світу.
Стартував марафон світового українства у Львові виставкою творів сучасних авторів «Українські акценти», яку розгорнуто в Палаці мистецтв (вул. Коперніка, 17). В експозиції — твори відомих не лише в Україні, а й за її межами художників та скульпторів Михайла Демцю, Петра Сипняка, Валерія Нестеренка, Василя Ярича, Валерія Шаленка, Віктора Москалюка, Бориса Буряка, Ореста Скопа... Загалом участь в «Українських акцентах» беруть 16 авторів.
— Ця експозиція — одна з ланок великого ланцюга подій, які зараз відбуваються у Львові, — зазначив куратор виставки, проректор Львівської академії мистецтв Роман Яців. — Звичайно, виставка могла би бути більшою... Але при доборі авторів ми зверталися до тих митців, які плекають Україну в серці та які щороку пропонують нові й нові бачення тем, пов’язаних саме з українською сутністю. Це митці середнього покоління, які мають свої імена, мають дуже багато персональних виставок у цілому світі й підтверджують послідовність свого відчуття рідної Батьківщини — у різних смислових площинах, різних тематичних зрізах, формальних засобах... Зокрема, в площинах історії, метафоричного ландшафту, міфологічної свідомості, релігійного світогляду, культурно-ціннісних імперативів, духовно-етичних колізій сучасності. Виставка має цілісний характер, певні виміри авторських концепцій і несе оптимістичний настрій, перспективу нашого львівського буття: ми не маємо права втрачати своєї сутності, ми повинні бути змобілізовані, бути і духовно, і морально сильними у цьому світі, плекати і захищати свої цінності. Вважаю, що ця виставка на рівні естетичних практик підтвердить нашу дуже добру перспективу, нашу силу в сучасному багатовекторному світі і, напевно, дуже добре запам’ятається і львів’янам, і гостям міста.
Після відкриття виставки «Українські акценти», яка триватиме до кінця серпня, Роман Яців представив книжку-альбом «Світ його привітав», автором якої є засновник і директор Кімнати-музею Тараса Шевченка у львівському Палаці мистецтв Роман Наконечний. В альбомі представлено всі пам’ятники Кобзареві у Львівській області. За словами автора, «видання охоплює період від першого, 1911 року, пам’ятника на Львівщині до побудови сучасних — 2013 року», і це перше видання з 8-томної серії, мета якої — упорядкувати реєстр усіх пам’ятників Шевченкові в Україні й світі. Тексти до альбому склали мистецтвознавці Роман Яців, Олег Сидор і директор МІОКу Ірина Ключковська.
Про перебіг заходів за участю української діаспори — у наступних числах «Дня».
Фото Андрія ЯЦІВА та Павла ПАЛАМАРЧУКА