«В активному діалозі з українською аудиторією»
Кінопроекти «1+1»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050208/421-8-1.jpg)
Минулого тижня в одному з київських кінотеатрів телеканал «1+1» та Українська медійна група представили своє кіно-, телефільми та серіали, створені протягом усього 2004 року, а також ознайомили партнерів, рекламодавців та журналістів із планами на 2005 й. Презентація не випадково проходила у кінотеатрі — як відзначив почесний президент «1+1» Олександр Роднянський, телеканал повертається до своїх «базових намірів» і збирається брати активну участь не лише у виробництві телевізійних серіалів та телефільмів, але й у кіновиробництві. Якоюсь мірою це данина «репутаційної складової каналу», якоюсь мірою — тенденціям розвитку ринку.
До «звіту» за 2004-й рік увійшли проекти, створені або безпосередньо силами каналу, або з великою часткою участі «1+1» у виробництві. Багато з цих проектів були з самого початку орієнтовані не лише на український, але й, насамперед, на російський ринок — для того, щоб залучити гроші на їх реалізацію. Проте деякі проекти були орієнтовані виключно на український ринок. Як відзначив Олександр Роднянський, робити це було досить ризиковано, але, водночас, на телеканалі усвідомлювали відповідальність бренду «1+1» — «бренду дуже українського, дуже авторського, журналістського, такого, який… має, передусім, знаходитися в активному діалозі з українською аудиторією».
Саме тому першим на презентації був представлений фільм, який «1+1» встиг показати вже двічі, і про який не раз писала наша газета, — «Украдене щастя» Андрія Дончика, сучасна версія однойменної п’єси Івана Франка. За словами Олександра Роднянського, розраховувати на успіх подібних фільмів не так уже й просто (нехай навіть йдеться про адаптацію дуже відомих класичних п’єс); однак якість і «дуже сучасна інтонація фільму» були помічені аудиторією. І зараз у «1+1» є кілька проектів для Андрія Дончика, а, крім того, ведеться робота над сценаріями, деякі з яких стосуються сучасної адаптації української класики.
Однією з найпомітніших кіноподій минулого року, до якої безпосередньо був причетний «1+1», став фільм «Водій для Віри» Павла Чухрая, що знімався в Україні. Він, як відзначив Олександр Роднянський, мав не лише непогану фестивальну долю, але й дуже вдало пройшов у кінопрокаті, зібравши понад два з половиною мільйони доларів, що для фільму, зробленого на території колишнього СРСР і який не є жанровим, — «фантастичний результат». Про цей фільм на презентації нагадали в підтвердження того, «що можна робити досить якісне і серйозне кіно», яке при цьому розраховане на великий успіх у глядачів.
Прецедентом для українських телеканалів можна назвати підтримку телеканалом «1+1» авторського кіно. Йдеться про авангардний «Путівник» сучасним Києвом Олександра Шапіро. Найближчими днями «Путівник» стане учасником офіційної програми міжнародного Берлінського кінофестивалю в категорії «Форум молодого кіно». А самому Олександру Шапіро цього року «1+1» надасть можливість зробити ще один фільм — «менш експериментальний, але дуже цікавий». Йдеться про історичну драму «Матч смерті», в основі якої — футбольний матч серпня 1942 року в окупованому нацистами Києві між місцевою командою «Старт» і німецькою «Flakelf»…
А ще одним проектом 2004 го року, де однією з головних дійових осіб виступає українська столиця, став фільм «Весілля Барбі» режисера Віктора Придувалова (спільне виробництво телеканалів «1+1» і СТС). Цей фільм, як відзначив Олександр Роднянський, — абсолютно інакший за жанром, ніж «Путівник», однак теж зроблений дуже цікаво з погляду режисерського стилю, а, крім того, дуже сучасний за своєю енергетикою. Варто відзначити, що цей проект стане справжнім подарунком для українських меломанів: тут звучать пісні та музика у виконанні Олега «Фагота» Михайлюти («ТНМК»), Ірини Білик, груп «Грін Грей», «Скрябін», «Океан Ельзи» та ін.
Серед проектів, розрахованих на масового глядача, — багатосерійні теледетективи за романами Тетяни Устинової — «Подруга особливого призначення» і «Міф про ідеального чоловіка» (працював над їхніми екранізаціями Анатолій Матешко), а також гостросюжетний телесеріал «Новий російський романс». Режисер останнього — Андрій Проченко, а автор сценарію — добре відомий Юрій Рогоза (зараз у виробництві — ще три серіали за його сценаріями).
А от найамбіційнішим (як- що говорити про бюджет, кількість людей, які брали участь у зйомках, і задіяної техніки) серед проектів минулого року, у створенні яких брав участь «1+1», став, за визнанням Олександра Роднянського, фільм «9-та рота». Цей проект — режисерський дебют Федора Бондарчука — присвячений одному з останніх епізодів афганської війни і з’явиться в кінопрокаті у серпні 2005-го.
І хоч значної частини представлених фільмів українського кіно телеглядач ще й не встиг оцінити, для «1+1» — це вже пройдений етап. Серед заявок на 2005-й рік — і пригодницький серіал «Легенда про Довбуша» (сценарій до якого, як і до «Украденого щастя», пишуть Марина та Сергій Дяченки), і кілька багатосерійних детективів, і комедії, і низка музичних проектів (серед яких не лише «спеціалізовані» новорічні, але й, наприклад, римейки фільмів «Весілля в Малинівці» та «Єврейське щастя»). Загалом, як і минулого року, телеканал має намір проводити сам або брати участь у виробництві теле- і кінопроектів, розрахованих на найрізноманітнішу глядацьку аудиторію. Крім того, після подій, які, за словами Олександра Роднянського, змінили не просто політичний ландшафт у країні, але й суспільство в цілому, «1+1» збирається одним із перших відповісти на запитання, яким може бути українське телебачення в майбутньому.