Вапнякова «баба» заввишки... шість сантиметрів
Дніпровські археологи виявили на теренах області дорогоцінні історичні знахідкиСкіфський ідол, стела епохи енеоліту та предмет, схожий на жертовник — такі результати археологічного дослідження у П’ятихатському районі. Знайдені артефакти вже поповнили колекцію Дніпровського національного історичного музею імені Д.Яворницького.
Особливо важливою знахідкою історики вважають скіфську стелу, датовану V століттям до нашої ери. Просто неба вона пролежала на околиці села Вишневе близько сотні років, вважає старший науковий співробітник ДНІМ Дмитро РОМАНЧУК: «Тут неподалік є два кургани. Ймовірно, ця стела стояла на одному з них, а потім була скинута, щоб не заважала сільгоспроботам». Стелу просто перетягнули в посадку, що не викликає здивувань, пояснюють археологи, оскільки розпізнати в гранітній глибі історичну пам’ятку нерідко практично неможливо. «Ймовірно, вона належить до ранньої скіфської епохи, оскільки ледь промальована. Хоча чітко проступає голова, плече, зігнута рука. Можна тут розпізнати і прикрасу. Якщо промалювати ці зображення, що ми зробимо у музеї, то, думаю, побачимо навіть вираз обличчя», — розповідає Дмитро Романчук.
Друга знахідка також розміщувалася на кургані. Це антропоморфна стела, вірогідно часів енеоліту, які часто зустрічаються на курганах. Як каже науковий співробітник Василь РАСТРЕПА, вже в музеї за науковою літературою археологи шукатимуть точніші аналогії. Поки в археологів немає однозначної думки щодо датування третьої знахідки — кам’яної ємності, схожої на жертовник. Перш ніж скіфські артефакти стануть музейними експонатами, їх повинні ретельно вивчити та реставрувати.
Археологи розповідають, що під час експедиції було зроблене ще одне цікаве відкриття. Вони вперше побачили вапнякову «бабу» заввишки усього шість сантиметрів. До цього найменшими вважалися статуї половецького і скіфського періодів заввишки 30 сантиметрів. Про існування таких крихітних культових фігурок науковці навіть не здогадувалися. Можливо, це була переносна фігурка предка, що мала сакральне значення у вівтарі кочівників. Цей незвичайний артефакт історики змогли лише оглянути і сфотографувати. Унікальну пам’ятку знайшов у полі житель села Лозоватка. Поки він із цією фігуркою не хоче розлучатися, кажуть археологи.
Варто нагадати, що безцінні знахідки скіфської епохи було виявлено нинішнього польового сезону і при розкопках під Кривим Рогом. Там місцеві та столичні археологи знайшли скіфські бронзові навершя, якими прикрашали похоронні вози. Подібні знахідки і раніше виявляли на безкраїх просторах Великої Скіфії — від Кубані до Угорщини. І практично скрізь повторюється той самий сюжет — міфологічна істота Грифон знищує свою жертву. Знахідці, виявленій під Кривим Рогом, приблизно дві з половиною тисячі років. Археологи вважають, що їм удалося знайти поминальний майданчик, де справляли тризну по покійному. Про це свідчать уламки грецьких амфор, у яких було вино та кістки жертовних тварин.