Великий ужгородець — гість Львова
У Національному музеї ім. Андрея Шептицького триває виставка народного художника України і СРСР Йосипа Бокшая![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120904/4156-12-1_0.jpg)
Експозицію, що складається з кількох десятків полотен, розгорнули у Національному музеї ім. Андрея Шептицького.
Як розповів «Дню» директор установи Ігор Кожан, роботи для виставки надали Закарпатський музей ім. Бокшая, Ужгородський краєзнавчий музей та власники приватних колекцій.
Це жанрові картини, пейзажі, портрети й натюрморти і експонуються вони у Львові вперше.
За словами Ігоря Кожана, для міста виставка ужгородського митця, одного з лідерів закарпатської школи живопису, цінна ще й тим, що Бокшай шість років (1951—1957) викладав в Інституті прикладного і декоративного мистецтва (сьогодні — Національна академія мистецтв).
Попри те, що Йосип Бокшай (1891—1975) не був уродженцем Ужгорода, його називають великим ужгородцем, бо він любив це місто і прожив у ньому 56 років.
Бокшай був плодовитим митцем — у його творчому доробку понад 1000 полотен.
Найбільше любив осінь.
Рідні художника говорять, що, коли листя починало жовтіти й багряніти, Бокшай увесь вільний час проводив на пленерах, сам їздив у гори чи йшов у свої улюблені куточки Ужгорода, а з найбільшою насолодою малював замок, Підзамковий парк, Ботанічний сад та центральну частину міста.
Згадують, що перед тим як взятися до малювання, завжди у кутику полотна ставив маленький хрестик, і ніколи не сідав за кермо — хотів бачити пейзажі, а не дорогу.
До Львова виставку привіз художник Франциск Ерфан — онук Йосипа Йосиповича, який завідує Закарпатським обласним музеєм.
«У живописі Бокшая присутнє сонце і тепло, — зазначив на відкритті експозиції Ф. Ерфан. — Відтак кожен глядач, споглядаючи картини, може почерпнути від них позитивну енергію, отримати естетичне та моральне задоволення».
Виставку полотен Йосипа Бокшая у Львівському національному музеї (проспект Свободи, 20) можна оглянути до 21 жовтня.