Перейти до основного вмісту

Відпочинок на барикадах

Розслаблятися й насолоджуватися туристам не заважають ані соціальні потрясіння, ані природні катаклізми
08 лютого, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Росіяни знову здивували світ: наші туристи — єдині, хто залишився в пойнятому смутою Єгипті. Девіз людини путінської епохи дуже простий — отримувати задоволення й плювати на все, що відбувається навколо.

Єгипет, який занурюється чи то в революцію, чи то в анархію, спішно залишили мільйони туристів — майже всі іноземці, які так невчасно приїхали сюди відпочити й розважитися. За винятком наших росіян. Вони, згнітивши серце й після наполегливих умовлянь погоджуються не їхати зараз до Єгипту, але ті, хто вже там, виїжджати категорично відмовляються.

Спецлітаки, надіслані владою США й Азербайджану, Китаю й Казахстану, Таїланду й Австрії, оперативно вивезли з Єгипту громадян цих країн. А евакуацію російських громадян хоч і сплановано, але й досі не розпочато: на неї немає запиту, повернутися додому раніше забажали лише одиниці. Понад 30 тисяч росіян продовжують відпочинок на курортах Червоного моря й мають намір відбути його до останнього оплаченого дня.

Невразливість співгромадян до загроз, отака їхня — розслабленість викликала навіть докори прем’єра Путіна. «Є певні особливості, мені здається, у російського народу: ми дуже швидко розслабляємося, — зазначив лідер нації в розмові з працівниками «Первого канала». — ...Тривають події в Єгипті, всі звідти виїжджають, а наші туристи в аеропортах сидять і летять туди відпочивати... Хоча мародери там вже діють і до готелів дісталися!»

Але чи лише в російській нашій відчайдушності тут причина? Хоча й вона, мабуть, зробила свій внесок. Як і притуплене відчуття небезпеки (а спробуй, проживи в наших краях із загостреним). Як і знання того, що від’їзд додому від мародерів не врятує.

Проте біда не лише в цьому. «Приєднуйтеся, народе, дамо перцю тутанхамонам!» Цей заклик певної блогерші, яка вирушає пустувати до Хургади, сьогодні є однією з найбільш цитованих фраз у наших медіа. І не дарма. Адже це не просто базікання. Це світогляд, який охопив у нас широкі маси. Плювати нам на те, що в «тутанхамонів», тобто єгиптян, якісь важливі для них події; плювати, що вони там раптом заходилися з’ясовувати відносини зі своєю владою та між собою! Ми приїхали до них відпочивати й насолоджуватися — і робитимемо це, хоч що б навколо відбувалося. «Пшлинах все отсюда, у нас экскурсия, деньги уплочены!» — цей крик душі вмить став фольклорним.

Так само кілька років тому після катастрофічного цунамі на напівзруйновані курорти Таїланду безперебійно прибували натовпи російських туристів.

Сусідство руїн, а то й неприбраних тіл, вигляд місцевих жителів, приголомшених загибеллю близьких, — все це аніскільки не заважало купанням, танцям, пісням, пиятикам і всім іншим санаторно-курортним радощам. «Деньги уплочены!»

Те, що зараз відбувається в Єгипті, не цунамі й не катастрофа. Поки що, принаймні. Це лише події історичного масштабу для цієї країни, а цілком можливо, й не тільки для неї. І бездільному туристові, навіть незалежно від того, як він оцінює рівень фізичної небезпеки для себе особисто, нібито варто замислитися: «А чи вчасно я тут? Ким я тут виглядаю? Чи пристойно приїжджим людям розважатися саме тут і саме зараз?». Ознаки того, що такі міркування мають хоч якусь вагу для наших земляків, які купили на свої кровні набір єгипетських туристичних радощів, відсутні повністю.

Безперечно, радянська влада надто довго й надто фальшиво змушувала своїх підданих «всею скорбью скорбеть мировою». Маятник просто повинен був коливнутися в протилежний бік. Синдром підкресленої байдужості до всього «зовнішнього», «не свого», «суспільного», а тим більше — «світового» обов’язково мав заразити людей, які припинили бути «радянськими». Невипадково та невелика кількість людей, які навіть зараз продовжують прибувати до Єгипту, — це виключно вихідці з колишніх республік СРСР.

Така в нас спільна для всіх спадщина. Цього похмілля було не уникнути. Але в Росії з початку минулого десятиліття його зробили ще й технологією управління. Його насаджують зверху, вприскують, як наркотик, притому кінськими дозами й анітрішечки не соромлячись.

На вищезазначеній зустрічі прем’єра з телепрацівниками ведуча програми «Доброе утро» доповіла вождю: «Все — таки мы такую радість людям з самого утра приносим, заряжаем оптимизмом, бодростью...» Що є чистою правдою й зовсім не лише стосовно цієї програми. Починаючи «з самого ранку» й до найпізнішого вечора домінуючий стиль більшості форматів «Первого канала», як і всього казенного ТБ, — це стиль зворушливих рекламних кліпів, що солодкими голосами закликають публіку розважатися, розслаблятися, отримувати задоволення, «заряджатися бадьорістю» і впритул не бачити нічого неприємного. Пересічна людина живе в щільному тумані пропаганди насолод і безтурботності.

Чи дивуватися Путіну розслабленості народу? Ідеальна людина епохи Путіна якраз і має бути саме такою. Щохвилини вимагати чергову порцію задоволень і відкидати все, що заважає їх отримати. Сприймати життя як комбінацію гіпермаркету, фастфуду й Диснейленду. Плювати на будь-які клопоти, окрім суто особистих. Бути геть позбавленим суспільного почуття соціальним кастратом.

І чи докоряти владі нашим громадянам за схильність до анархії та деструктиву? За те, що, виштовхнуті з пропагандистського забуття реаліями, від яких не можуть втекти, вони миттєво переходять від солодкої апатії до озлоблення й агресії одне проти одного? Як водії на розбитих, неприбраних дорогах. Як жителі залишених, здичавілих міст.

Росіяни в Єгипті — це дзеркало. Нагадування всім нам про те, як жити не можна...

ДО РЕЧI

Українські туроператори призупинили продаж турів і видачу документів за вже оплачені тури в Єгипет після оприлюднення рекомендацій МЗС. Про це повідомили в прес-службі Асоціації лідерів турбізнесу України, передає Ліга. Згідно із повідомленням, літаки, які літають у Єгипет, виконують рейси з метою планово вивезти туристів, які відпочивають на відомих єгипетських курортах. У суботу в Єгипет відправилося шість літаків, на борту яких перебував 31 пасажир, серед яких іноземці й кілька туристів — у них були документи на руках ще до оприлюднення рекомендацій МЗС. Нагадаємо, в Україні працюють п’ять туроператорів у напрямку Єгипет. Вони оголосили про призупинення продажу турів у Єгипет до стабілізації ситуації та організували інформування туристів про потенційну небезпеку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати