Перейти до основного вмісту

Відроджуються меценатські традиції

Як підтримати українське сучасне мистецтво та популяризувати його за межами України?
31 серпня, 00:00
ФОТО АВТОРА

Ще з часів Гайя Цильнія Мецената, який став піонером меценатського руху, люди намагалися зрозуміти необхідність меценатства. Для України меценатство має особливе значення. Брак достатнього фінансування негативно відбивався на розвитку національної культури та освіти. Нині в Україні є люди, для яких збереження і розвиток національної культури — справа життя і честі. Координаційна рада з меценатства та благодійності при Федерації роботодавців України (почесним головою якої є міністр палива та енергетики Юрій Бойко) здійснює системні заходи в цьому напрямку (голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник та президент міжнародного Арт-центру «Меценат» Олена Золотарьова).

У рамках спільного проекту створено виставку сучасного мистецтва — живопису, скульптури та художнього скла. Вперше роботи для участі у виставці відбирали високопрофесійні й незаангажовані фахівці. Учасниками експозиції, створеної в Національному музеї Тараса Шевченка, стали лідери сучасного мистецтва країни: Андрій Бокотей, Олексій Владимиров, Борис Єгіазарян, Петро Лебединець, Юрій Нагулко, Олег Тістол, Олександр Клименко та інші.

Урочистий прийом, що відбувся в приміщенні музею, став логічним продовженням реалізації масштабних проектів з підтримки українського сучасного мистецтва, його популяризації за межами країни, що, без жодних сумнівів, сприятиме розвитку національного мистецтва й зростанню культурного рівня України. У рамках заходу відбувся аукціон для меценатів та лотерея для гостей вечора.

Для поповнення колекцій регіональних художніх музеїв України було придбано п’ять лотів на суму близько 1 млн. грн. Крім того, попередньо вже погоджено проведення подібних заходів на Черкащині, Сумщині та Львівщині з наступним поповненням колекцій регіональних художніх музеїв. Як зазначила президент міжнародного Арт-центру «Меценат» пані Золотарьова: «Зароблені кошти буде спрямовано на благодійні проекти, які реалізовують Координаційна рада з меценатства та благодійності при Федерації роботодавців України та міжнародний Арт-центр «Меценат»:

У галузі мистецтва — підтримка українських художників, у т.ч. організація виставок картин художників в Україні та за її межами; У галузі медицини — благодійний проект з підтримки дитячої клінічної спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ»; У галузі освіти — придбання скловарної печі для Львівської Національної академії мистецтв.

Варто від усього серця подякувати меценатам, котрі придбали лоти для передачі їх українським музеям: Дмитрові Олійнику — скульптуру Олексія Володимирова «Жриця Аккаду» (2009); Борисові Райкову — картини Бориса Єгіазаряна «Король з синім левом» (1997) та В’ячеслава Дудіна «Зустріч» (скло, ф’юзінг); Григорію Дашутіну — картину Петра Лебединця «Ілюзія» (2008); Юрію Лісниченкові — картину Олега Тістола «Ялта» (2008) та фігурні статуетки «Композиція» Андрія Бокотея (кольорове скло, авторська техніка); анонімному меценатові — картину Віктора Сидоренка з серії «Левітація» (2009) та «Сувенірну композицію» Ігоря Мацієвського.

У ході заходу Національному художньому музею ім. А.Шептицького (м. Львів) було передано твір (триптих) «Візантія» знакового українського художника Ю. Нагулка. Цей твір започаткував створення в Музеї ім. А.Шептицького експозиції сучасних українських художників.

Арт-критик Дмитро Корсунь сказав: «Збереження українського мистецтва — це сьогодні справа рук меценатів. Українське мистецтво може багато втратити, якщо не буде меценатства. Люди просто залишають улюблену справу, художники не отримують жодних відгуків щодо своїх робіт. Якщо не знайдуться благодійники, українці так і не дізнаються, чим займаються сучасні митці».

Проект «Меценати — музеям України» розширюватиметься і прямуватиме в регіони та за кордон. Його організатори мають на меті сформувати позитивний імідж нашої держави в світі на базі тих здобутків, якими країна справді може пишатися. Адже рівень сучасного мистецтва в Україні цілком відповідає світовому.

Ми переконані — проект приречений на успіх! Адже люди, що здатні перейматися мистецтвом і культурою України в нашій країні, є серед бізнесменів, політиків, громадських діячів. Саме таких людей слід вважати елітою нашого суспільства. Варто лише об’єднати зусилля задля спільної шляхетної мети — наголосили організатори зазначеного проекту — Федерація роботодавців України та міжнародний Арт-центр «Меценат».

ДОВIДКА «Дня»

Міжнародний Арт-центр «Меценат» створений у березні 2009 року. Ініціатором та організатором Арт-центру «Меценат» є Олена Золотарьова. Місія проекту — об’єднання критиків, меценатів, філантропів, успішних бізнесменів з метою популяризації та розвитку сучасного українського мистецтва. За ініціативи Арт-центру «Меценат» український художній проект «У пошуках істини» було представлено в Метрополітен музеї в Нью-Йорку в червні минулого року. Виставка продовжує свою подорож Америкою. У рамках Міжнародного фестивалю «Наша спадщина» експозиції виставлялися в залах музею Метрополітен, National Arts Club, Українському музеї, а також на Фестивалі української культури на теренах Союзівки в м. Керхонксон.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати