Як живуть амфібії?
У Київському зоопарку відзначають «Рік жаби»Відвідавши нову експозицію амфібій у зоопарку, ловиш себе на думці, наскільки мало ми знаємо про цих маленьких створінь. Дуже часто люди думають, що жаби та ропухи виділяють слиз, від якого утворюються небажані бородавки, хоча, якщо просто добре вимити руки, нічого подібного шкірі не загрожує. Отруйними є не всі рептилії, а лише ропухи, з жаб — тільки деякі (їх шкідливо їсти, а не торкатися). Вони абсолютно не травоїдні, всі — хижаки: полюють на мух, комарів, слимаків, жуків та павуків. Ікру жаба відкладає у ту ж річку чи болото, де вона народилася. Але часто трапляється так, що її водоймище пересохло чи його засипали для будівництва... Як наслідок — жаби стали вимирати (особливо в останні роки). Саме тому Європейська асоціація зоопарків та акваріумів EASA проголосила 2008 «Роком жаби».
Нині жаби, ропухи й тритони — на межі зникнення. Причини — зміни клімату, негативна екологічна ситуацією у світі, безпосередній вплив людини, до того ж кількість птахів, що на них полюють, катастрофічно перевищує кількість самих земноводних, кажуть зоологи.
ВОДА І... ТАРГАНИ
Зоолог Ольга Майстренко розповіла, що київський зоопарк давно збирався зробити експозицію амфібій, адже досі такої виставки у столиці не було. Над цим працювали не один рiк. Спочатку з Риги, де міститься, мабуть, найбільша колекція земноводних в Європі, привезли маточник, а вже потім в лабораторії спеціалісти розводили тварин. Тож більшість представлених на експозиції земноводних — самостійно вирощені (15 видів). Лише деякі тварини, такі як ропуха зелена, ропуха сіра, кумка звичайна, що проживають у наших широтах, виловлені на болотах.
Специфіка догляду за ними полягає, в тому, що їм необхідний постійний доступ до свіжої чистої води, тож працівники зоопарку повинні хоча б двічі на день зволожувати тераріуми. Якщо на природі раціон амфібій доволі різноманітний, то в неволі більшість жабок їдять тарганів. Це не звичайні прусаки, а тропічні таргани шифордели. В зоопарку є навіть спеціальний відділ, який займається розведенням кормових тварин, в даному випадку — шифордел. До речі, тарганів їдять не лише земноводні — ними люблять поласувати й птахи, й навіть примати.
Всі амфібії — це рідкісні тварини, і цінні вони не в грошовому еквіваленті, а саме завдяки своїй унікальності. Багато з них можна зустріти лише в певному місці на всій земній кулі. Наприклад, мандели, які не представлені на виставці, але є в лабораторії зоопарку, проживають лише на острові Мадагаскар. Якщо говорити про гроші, то найдорожчими серед представлених на виставці амфібій є дереволази — дуже яскраві отруйні тваринки, які живуть в Центральній та Південній Америці. Їхній слиз містить сильну білкову отруту — батрахотоксин. Саме отруйністю дереволазів пояснюється їхня яскрава, криклива окраса, яка ніби сигналізує: «Я отруйний! Не чіпайте мене!» Як запевняють фахівці, водночас слиз дереволаза попри токсичність, наділений колосальним лікувальним ефектом, саме завдяки своїй бактерицидності та біологічній активності (дуже багато медичних препаратів нині виготовляють саме на його основі). На щастя, вже знайдені способи отримувати біологічно активні речовини, не вбиваючи тварин...
НАЙМЕНШІ ТА НАЙБІЛЬШІ
Крім офіційних латинських назв кожен вид амфібій має якусь оригінальну назву, що відображає зовнішній вигляд тварин, притаманні їм ознаки, спосіб життя тощо. Велика сіра з чорними крапинками і плямками — квакша маскувальниця. Вона, як і дереволази, живе у вологих тропічних лісах Південної Америки, отримала таку назву саме завдяки своєму вмінню майстерно заховатися, замаскуватися. Це в тераріумі її добре видно, а серед мохів, лишайників, темного тропічного листя її навряд чи помітиш. Деревниця великоока насправді виявилася досить великою жабою з маленькими очима. Ольга Вахтангівна пояснила, що вдень одним з основних життєвих завдань цієї жаби є заховатися, замаскуватися від хижаків, тому вона заплющує свої дійсно величезні круглі очі, а відкриває їх лише вночі.
Ропуха шоломоголова має ще одну назву — ропуха-їжак, відростки на шкірі якої дійсно нагадують голки їжака. Шоломоголовою її називають завдяки дуже великій голові, хоча у всіх жаб голова достатньо велика і рельєфна. Також на виставці присутня ропуха ага — жителька вологих тропічних лісів Південної Америки. Як і будь-яка ропуха, вона отруйна, але найбільше вражають її розміри — 24 см, а ще — чорний колір шкіри з великою кількістю пухирців. Біля голови в неї знаходиться багато потовщень, і коли недосвідчений хижак (досвідчені на ропух не нападають) нападає на ропуху, в неї моментально виділяється біла речовина, яка обпалює слизову оболонку ротової порожнини хижака, і він її випльовує. Отрута амфібій — це всього лише захист від хижаків, а не зброя, якою вони користуються при нападі.
ЗНАЙТИ ПАРУ
Яскравий колір шкіри амфібій — це й спосіб знайти «один одного». Серед густих заростей на величезних територіях, де проживають безліч тварин у двох особин одного виду виникає проблема знайти один одного для продовження роду. Тому кожен вид, зокрема, земноводних, має свої унікальні ознаки. Наприклад, катіна червононога з Африки завдячує такій назві саме червоним плямам на внутрішній стороні лапок, що приваблюють самців. Та не всі земноводні приваблюють один одного барвами, деякі прикликають: самці кумкають або навіть співають надзвичайно голосно, і самки їх знаходять. Однією з найцікавіших по кольоровій гамі є літорія блакитна, що живе в Австралії та Новій Гвінеї.
Жабки, що представлені на виставці, ще зовсім молоденькі, саме тому їх колір швидше можна назвати світло-зеленим, таку барву можна отримати, змішавши соковито-трав’яну та білу фарби. Колір цих амфібій, особливо самців, стає світло-блакитним в період розмноження. До речі, молоді літорії в звіринці ще будуть рости, аж поки розміром не стануть більші за людську долоню...
До речі, експозиція амфібій дуже приваблює дітей. Це дуже добре, адже ними керує вроджений потяг до природи, а тому це бажання цікавитися живим та піклуватися про братів менших потрібно розвивати. Адже коли вони виростуть, саме їм доведеться відповідати за життя на землі.