Перейти до основного вмісту

«Єврооселі» для лелек

На Львівщині їх встановили вже для 1 200 пташиних родин
05 квітня, 09:44
ФОТО АВТОРА

«Єврооселі» — це спеціальні металеві опори на стовпах ліній електропередач, які убезпечують птахів від ураження електричним струмом, а споживачів — від перебоїв у постачанні електроенергії.

Металеві опори встановлюють працівники ПАТ «Львівобленерго» разом з орнітологами області, які вистежують лелек, що гніздяться на електричних стовпах. Птахи полюбляють такі місця, бо це дає їм добрий огляд місцевості. Однак ці гнізда є небезпечними: у дощ вони намокають, стають електропровідними, і це загрожує життю лелек. Ще більше таке житло небезпечне для малих лелеченят, котрі вчаться літати. Розпрямляючи крила для польоту, вони можуть зіткнутись з проводами і загинути.

Нещодавно львівські орнітологи та працівники «Львівобленерго» завітали до села Монастирець Городоцького району, яке вважається лелечою столицею Львівщини. «Поряд, через Дністер, є сусіднє село Поляна, і в обох цих селах є понад п’ятдесят лелечих гнізд. Ці птахи повертаються сюди, бо тут є зручні дерева для розміщення гнізд і добра кормова база: село розташоване у долині Дністра. Він розливається, і є багато корму для білого лелеки: комахи, жаби, плазуни, — розповідає орнітолог Андрій Бокотей. — Крім того, птахи селяться на стовпах електропередач, а електрики їм допомагають, піднімаючи ці гнізда на висоту одного метра за допомогою спеціальних металевих опор... Цього року лелеки прилетіли дещо пізніше, хоча датою їх прильоту до наших країв вважається 19 березня».

У Монастирці вже є десять металевих опор під лелечими гніздами, електрики встановлюють ще. За словами орнітолога,  львів’яни ще 2005 року  долучилися до міжнародної ініціативи «Захист білого лелеки» і займаються такою корисною справою.

Цього року Західноукраїнське орнітологічне товариство разом з «Львівобленерго» збирається взяти під опіку хижого птаха роду соколів боривітра, який неабияк допомагає сільському господарству, виловлюючи гризунів. «Чисельність цього виду в природному середовищі невисока, бо бракує місць для розташування гнізд — старих дуплистих дерев, тому, встановивши 10—15 штучних гнізд для боривітрів  на опорах ліній електропередач, які птахи охоче займають, можна протягом двох-трьох років збільшити їхню кількість, — пояснює Андрій Бокотей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати