Перейти до основного вмісту

Зазирнути в душу... дозволено

Київська галерея сучасного мистецтва «Триптих АРТ» представила проект «Автопортрет»
15 січня, 10:46
АЛІНА МАКСИМЕНКО. «ЖОВТА СОФА» (АЛЕГОРИЧНИЙ АВТОПОРТРЕТ)

В експозиції — роботи 32 українських митців. Частина з них створена давно — наприклад, «Автопортрет у фесці» знаменитого Анатолія Криволапа, написаний 1975 року. Деякі роботи створено спеціально для проекту.

— Ідея зробити таку виставку прийшла давно, але все не було можливості її реалізувати, — зізнається директор галереї «Триптих АРТ» Тетяна САВЧЕНКО. — Коли перед Новим роком запропонували митцям взяти участь у виставці, багато хто відгукнувся із захватом. Автопортрет — панорама душі, дозвіл зазирнути у світ художника звичайним людям.

Серйозні, навіть суворі, або задоволені, радісні — десятки облич жінок і чоловіків дивляться на глядача, проймаються емоціями митців, їх енергією. Художник Владислав Шерешевський писав себе не один раз.

— Автопортрет намалювати просто, адже митець себе добре знає. Художник взагалі часто зображує себе, бо змінюється та хоче це фіксувати. Але все-таки митець пише себе трохи кращим, ніж він є насправді, — усміхається Владислав ШЕРЕШЕВСЬКИЙ.

На думку художниці Ольги Петрової, кожен автопортрет пишеться у гостру хвилину життя. У таких роботах людина або самостверджується, або прискіпливо аналізує себе. «Часто художник «умертвляє» себе в полотні, віддається сюжету, а особистість відсуває на далекий план. З автопортретами інша справа. На них — оголені душі митців, — вважає Ольга ПЕТРОВА. — Виставка «Автопортрет» дуже інтимна та київська. Проект нагадує мені виставки початку 1960-х років, які проходили напівлегально, наприклад, на чиїхось квартирах. Там виставлялися Анатолій Сумар, Олександр Дубовик та інші, вони представляли щирі, іноді наївні роботи. Ця виставка також дуже тепла».

Серед автопортретів є іронічні роботи. Наприклад, Олексій Белюсенко прикріпив на своє зображення упаковки від пластиру, малюнок на яких схожий на контури очей. Художник Петро Лебединець зробив експеримент і намалював себе кульковою ручкою, хоча його стихія — живопис. «Брав участь у проекті, де необхідно було малювати ручкою. Настільки сподобалося, що схотів зробити таким способом автопортрет», — розповідає Петро Лебединець. За словами митця, щоразу, коли він робить автопортрет, дізнається щось нове про себе.

Можливість подивитися на художника очима самого художника захоплює. Автопортрети стають відкриттями навіть для друзів та родичів митців. «З деякими майстрами, які надали роботи для проекту, ми співпрацюємо 20 років. Давно знаю цих людей, але після монтажу виставки зловила себе на думці, що відкриваю у цих митцях щось невідоме», — наголошує Тетяна Савченко. Галерист переконана: все-таки художник чесний із людьми, і якщо й хоче щось приховати, видає натуру мимоволі.

Виставка «Автопортрет» триватиме у галереї «Триптих АРТ» у Києві до 20 січня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати