Землянам доведеться шукати інший дім
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060622/4100-8-1.jpg)
Фантастичні замальовки майбутнього можуть стати реальністю. Всесвітньо відомий дослідник чорних дір британський учений Стівен Хокінг передбачив, що незабаром людству доведеться замість Землі шукати новий дім для життя. Планеті загрожує настільки багато раптових небезпек, що знищення її може виявитися надто несподіваним. «Людству необхідно розгорнутися в космосі для виживання. Життя на Землі знаходиться під постійно зростаючою загрозою знищення лихом, типу раптового глобального потепління, ядерної війни, генетично модифікованого вірусу або інших небезпек, про які ми ще не знаємо», — вважає Хокінг.
Такої ж думки дотримується й інший британський учений і дипломат Кріспін Тікелл. Це він першим звернув пильну увагу на проблему глобального потепління. Зараз він вважає, що через глобальні зміни клімату через 200 років на Землі може залишитися 2,3 мільярда чоловік, повідомляють РІА «Новости».
«Вплив людини на Землю особливо посилився за останні 250 років. Внаслідок цих трансформацій навколишнє середовище стало нежиттєздатним. Головні чинники — збільшення народонаселення, деградація землі, споживання ресурсів, забруднення води і повітря, зміни клімату, знищення інших різновидів, — пояснює Тікелл.
Рівні моря і температури, що підвищуються, зроблять деякі ділянки планети непридатними для життя, що може серйозно вплинути на народжуваність. Більш того, майбутнє, на думку Тікелла, являє собою страхітливий фантастичний фільм. Прогрес у генетиці може призвести до створення різних підвидів людей. Вирішення проблеми Хокінг бачить у якнайшвидшому освоєнні інших планет Сонячної системи. На його думку, люди могли б мати постійну базу на Місяці через 20 років і колонію на Марсі у подальші чотири десятиліття. «Ми не знайдемо нічого такого ж зручного, як Земля, якщо не вирушимо до іншої зоряної системи», — сказав учений, додавши, що навіть якщо люди не знищать себе у найближчі 100 років, вони повинні отримати космічні колонії, які можуть існувати без підтримки з Землі.
Амбіційні плани з освоєння та колонізації Місяця будуються Росією і США вже давно. Щоправда, першопричиною цих розробок є бажання першими отримати доступ до нового джерела енергії. Цим джерелом для термоядерної енергетики є ізотоп гелію-3, який є у великих кількостях на Місяці. Земні запаси гелію-3 настільки малі, що використати їх у промислових масштабах неможливо. «За оцінками, на нашому супутнику міститься не менше 1 млн. т гелію-3, що може повністю забезпечити земну енергетику на термін понад 1000 років», — вважають експерти.
Сутичка за джерело енергії тепер ведеться паралельно з боротьбою за освоєння Марса. Фахівці стверджують, що обидва ці процеси взаємопов'язані. Планується, що на Місяці буде побудовано проміжну станцію для польоту на Марс. Інакше кажучи, хто першим освоїть Місяць, той першим висадиться і на Марс.
Американські фахівці планують висадитися на Місяці у 2015 році, а на Марсі — у 2020. Російські вчені, у свою чергу, обіцяють ступити на Місяць у 2012 році, а до 2020 року побудувати там усю необхідну транспортну систему. Аналітики вважають, що, володіючи всією необхідною інфраструктурою і технологією для здійснення завдання колонізації Місяця, наша країна має можливість бути першою, яка розмістить там свою базу. Стівен Хокінг відомий своїми песимістичними прогнозами. Наприклад, за однією з його версій, дуже скоро роботи перевершать людей за фізичними та інтелектуальними здібностями. У такому випадку людству доведеться погодитися на втручання генної інженерії. «На відміну від нашого інтелекту, продуктивність комп'ютерів подвоюється кожні 18 місяців, — говорить Хокінг. — Небезпека, що у них виникне інтелект і вони підкорять світ, цілком реальна».
На думку вченого, є лише два виходи. Людству доведеться або подумати про штучне удосконалення своїх генів, або спробувати знайти спосіб об'єднати комп'ютери і людський мозок. «Нам доведеться піти цим шляхом, якщо ми хочемо, щоб біологічні організми, як і раніше, перевершували електронні».
ДОВIДКА
Стівен Хокінг народився у 1942 році у день 300-річчя від дня смерті Галілео Галілея. У 1959 році він вступив до Оксфордського університету, а у 1962 перейшов до Кембріджського університету, щоб вивчати космологію. У ранньому віці лікарі поставили йому страшний діагноз — аміотрофічний боковий склероз. До 30 років Стівен опинився в інвалідному кріслі. Пізніше лікарі вимушені були видалити йому трахею, і він повністю позбавився голосу. Для спілкування Стівен користується спеціальним комп'ютером. Пальцями правої руки він вибирає потрібні слова з тих, які висвічуються на дисплеї комп'ютера. Зі слів формується речення, яке потім по команді вченого вимовляється комп'ютерним синтезатором мови.
Хокінг надзвичайно популярний, серед його шанувальників колишній американський президент Білл Клінтон. Хокінг з 1979 року очолює кафедру прикладної математики і теоретичної фізики Кембріджського університету, якою колись завідував сам Ісак Ньютон. Студенти надзвичайно люблять слухати його дотепні лекції. Всесвітню популярність Хокінгу принесла його книга «Коротка історія часу», яка вийшла у 1988 році. Книга без математичних формул та складних викладень популярною мовою пояснює читачеві теорію виникнення та розвитку Всесвіту в тому вигляді, який бачить її автор. Багато робіт Хокінга присвячено чорним дірам. Стівен Хокінг знаменитий своїми дослідженнями в області космології, теорії відносності, гравітації та квантової механіки, історії Всесвіту. Він має 12 почесних ступенів, є членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Наукові заслуги Стівена Хокінга відзначено безліччю премій, медалей та нагород.
Випуск газети №:
№100, (2006)Рубрика
Тайм-аут