Перейти до основного вмісту

Зустріч із «Нескореними»

У Національному музеї літератури в Києві відкрито виставку художника і воїна-добровольця Володимира Безрукого
31 березня, 17:49
«С. ПІСКИ. ДОРОГА ЧЕРЕЗ ДАМБУ». 21.03.2015 р.

Проект «Нескорені» охоплює кілька сотень робіт, левова частка яких — портрети. Автор малюнків — Володимир Безрукий з міста Калуша Івано-Франківської області. Володимир за освітою художник і скульптор. З перших днів Революції Гідності митець був на Майдані в Києві, а в липні минулого року став добровольцем і тепер воює на Донбасі.

Між сутичками і боями Володимир малює своїх сучасників: волонтерок, священиків, шахтарів, бійців. В експозиції виставки є портрет героя Небесної Сотні Сергія Нігояна — вони з Володимиром товаришували і жили в одному наметі на Майдані. Кожна картина датована і підписана, звідки походять герої: Львів, Біла Церква, Вінниця, Полтава, Донеччина тощо. Серйозні обличчя контрастують з кумедними прізвиськами героїв: «Кувалда», «Едельвейс», «Колобок». Багато малюнків виконані олівцем чи ручкою на аркуші з блокнота. Деякі роботи написані тиждень тому, наприкінці березня, автор переслав їх зі сходу поштою.

Пусті вулиці, високі церкви, позиції військових і розбомблені будинки — таким постає селище Піски, гаряча точка на Донбасі, з малюнків Володимира Безрукого. Ці сюжети перетасовані з побутовими сценами: наприклад, боєць відпочиває з ноутбуком на животі, поруч сохне білизна. Над цими замальовками вивищується робота з голубами — улюбленими птахами автора і символом миру.

Пейзажі у кольорі — степи, терикони, шахти — намальовані пастеллю на картонках і шматках фанери. Речі промовляють не згірше за людей: на дерев’яному стільці лежать гранати, поруч із розкиданими яблуками висить військова куртка. Багато зеленого: форма бійців і зброя, трава і небо, врешті відблиски на обличчях. Частина пейзажів зі сходу зроблена у мирні часи. Дядько Володимира Безрукого — шахтар, понад 30 років працював у Лисичанську Луганської області. Тож митець бував на Донбасі і малював ці місця. Також на виставці представили кілька олійних пейзажів, зроблених на Івано-Франківщині. Взагалі багато ранніх робіт митець передав для благодійних акцій на підтримку учасників АТО.

«Наш музей раніше проводив виставку картин активістки Майдану Марини Соченко, де було багато портретів, — розповідає заступник генерального директора НМЛУ з науково-освітньої роботи Раїса Сеннікова. — Згодом побачили в Інтернеті малюнки Володимира Безрукого. Вийшли на волонтерів з Івано-Франківська, які влаштовували його виставку у себе. Волонтери привезли частину робіт, деякі передав сам автор. Лише портретів отримали 300».

Володимир Безрукий, який зараз на передовій, не любить, коли його називають героєм, але вважає такими всіх своїх персонажів. «Цей митець фіксує історію і збагачує колективну пам’ять українців, — зауважує куратор виставки Оксана Твердохліб. — Своїм проектом музей хоче віддячити захисникам України на сході і підтримати їх».

Виставка «Нескорені» триватиме у Національному музеї літератури України (Київ, вул. Богдана Хмельницького, 11) до 21 квітня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати